Ara

SODA ile SAP Yetkilendirme Yönetiminin Kolaylığı

SAP ECC, pek çok alanda işletme sahiplerini memnun etmeyi başarır. SODA ile birlikte bu sistemler farklı raporlama türleri sunar. Finans, muhasebe, satış ve tedarik zincirinin yönetimine fayda sunan sistem sayesinde verimlilik kazanılabilir. İşletmelerin bu sistemi kullanarak çeşitli departmanlar arasında bilgi akışını sağlaması mümkün olur. Bilgi akışının iyileştirilmesi, iş süreçlerini kontrol edilebilir kılar.

SAP güvenliği, SAP basic sistemlerinin çalışma performansını doğrudan etkiler. Uygulamaların güvende tutulması için alınan önlemler, erişim kontrolü ve veri güvenliği için avantaj sunar. Yetkilendirme, veri güvenliği, izleme, güvenlik güncellemeleri, kimlik doğrulama ve denetim sayesinde güvenliği sağlayabilirsiniz. Siber saldırılarda veri kaybını önleyen güvenlik sistemleri, diğer güvenlik açıklarına karşı direnç sağlar. Böylelikle işletmelerin verilerini koruması mümkün olur.

 

SODA (Segregation of Duties Administration) Nedir?

SODA, görev ayırma yönetimi için çeşitli fırsatlar sunar. İş süreçlerinde görevlerin ayırt edilmesini sağlayan sistem, belli rollerin birbirinden bağımsız şekilde tutulmasını destekler. İç kontrol sistemlerini destekleyen yazılım sayesinde işletmenize güçlü yönler katabilirsiniz. SODA’nın temel amacı, çalışanlar üzerindeki yetkiyi doğru şekilde belirlemesidir. İşçilerin üzerindeki yetkileri ve görevleri ayıran sistem sayesinde is sürecinde ortaya çıkan çakışmaların yaşanma ihtimali düşer. İç kontrol zafiyetlerini minimuma indiren sistem sayesinde çatışmalar son bulur. Hata yapma veya kötü niyetli girişimleri görev ayırma tekniği ile büyük oranda engelleyebilirsiniz.

SODA özellikleri sayesinde işletmelerin avantajlı konuma geçmesi kolaylaşır. Anlık ve farklı raporlama özelliği oldukça dikkat çekicidir. Raporlama haricinde risk tarihçesi ve özel risklerin eklenebilmesi işletme sahiplerini memnun bırakır. Farklı rapor tipleri ile birlikte işletmelerin hedeflediği veri yönetimi takip edilebilir. İşletmenin içerisinde sahip olunan görevleri ve yetkileri belirleyen sistem, uyumsuzluk sorununu büyük oranda çözer. Uyumsuzluk sorunu ve güvenlik açığı için çözüm sunan hizmetlere Eczacıbaşı Bilişim’den ulaşabilirsiniz.

 

SAP ECC ve SODA’nın Rolü

SAP entegrasyonu sayesinde SODA prensiplerinin uygulanması mümkün olur. İşletmelerin SAP hizmetleri ile görevleri etkin bir şekilde yönetmesi mümkün olur. Etkili şekilde sonuçlanan entegrasyon işlemi ile güvenlik ve uyumsuzluk sorunları büyük oranda çözülür. Veri güvenliği, verimlilik ve entegrasyon SAP ECC ile sunulan hizmetleri gösterir. SODA ise başata görev ayırma, iç kontrol ve uyumluluk açısından fayda sağlar. Ortaya çıkan farklı veriler, işletme sahiplerinin farklı planlar oluşturmasına yardımcı olur.

İş verimliliği için önemli olan bu birleşim, şirketlerin planlı şekilde hareket etmesini sağlar. Güvenlik, önceden belirlenen riskler ve lisans konusunda sağladığı avantajlar verimliliği artırır. SAP AMS ile birlikte sistem güvenliği ortalama %40 civarında kontrol edilebilir. SODA sayesinde riskli yetkililer ve kullanıcılar tamamen silinebilir. Böylelikle ekstra güvenlik önlemi alınır. Alınan önlemlere kalite katan yazılımları Eczacıbaşı Bilişim üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

Eczacıbaşı Bilişim SODA Anlık Raporlama

Anlık raporlama sayesinde gerçek zamanlı izleme tecrübesine ulaşabilirsiniz. Otomatik uyarılar, detaylı analiz, denetim ve uyum için sunulan verileri kontrol edebilirsiniz. Anlık raporlama, SAP danışmanlık sayesinde sistemde yer alan görevleri ayırmaya yardımcı olur. Çalışanların rollerı ve yetkileri üzerindeki değişiklikleri kısa sürede tespit edebilirsiniz. Böylelikle potansiyel sorunları önceden belirleyerek karar almanız mümkün olur. Otomatik uyarılar, SODA anlık raporlama sisteminde tanımlanan verilere göre hareket eder. Bu uyarılar, potansiyel güvenlik sorunlarına hızlı biçimde müdahale etmenize destek olur.

Yetkilendirme yönetimi ile şirket içerisinde yer alan çalışanların erişimleri belirlenir. Yetkilendirme için kimlik doğrulama gibi popüler olan çözümler tercih edilir. Çift faktörlü şifre doğrulaması yaparak çeşitli güvenlik açıklarını kapatabilirsiniz. Görevlerin ayrılığı ile birlikte herkes kendine ait olan alanda çalışabilir. Görevlerin ayrılması, istenmeyen sorunların ortaya çıkmasını engeller. Özellikle finans alanında yapılan bu görev değişikliği son derece önemlidir. Yetkililerin benzer görevlere ulaşması engellenir. Böylelikle veri değişimi yapmaları büyük oranda düşer.

 

SODA Kurulumu ve Kullanımı

SODA kurulum süreci, ihtiyaç analizin doğru yapılması ile planlanır. Yazılım seçimi yaptıktan sonra kurulum planlanır. Yazılım kurulumu ve entegrasyon sonucunda işlemin çoğu biter. Proje yönetiminde sunulan faydalar, şirket sahiplerinin tercihlerini olumlu yönde etkiler. Kullanım kolaylığı sunan arayüz ile birlikte sorunları tespit etmeniz ve bu sorunlara uygun olarak aksiyon almanız kolaylaşır. Sistemin başarılı şekilde çalışması, işletme sahiplerinin güçlü bir kontrol sürecine geçmesiyle sonuçlanır.

Admin kontrolü ile birlikte fazla yetkili ve riskli kullanıcılar ortadan kaldırılır. Silinen kullanıcılar sayesinde Lisans konusunda fayda kazanılır. Lisans yönetimi, kullanıcıların yetkilerini belirler. Çalışanların lisansları serbest biçimde kullanması engellenir. Yetkisiz herkesi silerek bu verileri sadece işletme sahibi olarak kontrol edebilirsiniz. Uyumluluk denetimi ile birlikte yazılımların ortak şekilde fayda sağlaması mümkün olur. İşinize yarayan etkileyici programları Eczacıbaşı Bilişim’de bulabilirsiniz.

 

SODA’nın İşletmelere Sağladığı Başlıca Faydalar

Risk yönetimi, SODA’da dikkat çeken faydalardan olur. Önceden bilinen riskler sayesinde sistemde yetkilerden kaynaklı olarak ortaya çıkan riskler minimuma iner. Geçmişte ortaya çıkan sorunlar, mevcut sorunlarla karşılaştırılabilir. Özel risk tanımlama sistemi ile birlikte çeşitli riskleri görmezden gelebilirsiniz. Bazı riskleri göze alarak yaptığınız çalışmalar için sistem uyarı verebilir. Bu riskleri tanımladıktan sonra tekrardan uyarı vermesini engelleyebilirsiniz. Risk kabulü ile birlikte sorunların çözümü kolaylaşır. Pratik şekilde kurulumu yapılan uygulamanın arayüzü basit olduğu için bu yönlendirmeleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Risk azaltma konusunda tarihçenin geniş tutulması önemlidir. Geniş olan risk tarihçesi sayesinde değişiklik yapılan her rapor saklanır. Böylelikle çeşitli risklerin ortaya çıkma ihtimali düşer.

SODA güvenlik özellikleri sayesinde işletmenizin verilerini koruma altına alabilirsiniz. Güvenlik alanında dikkat çeken entegrasyon yeteneği beğenileri kazanır. Raporlama ve analiz konusunda iddialı olan yazılımdan verim alabilirsiniz. SODA bileşenleri ile iş süreçleri için faydalı çözümler sunar. Çatışma tespiti ve uyarılar, şirket sahiplerini memnun etmeyi başarır. İzleme ve güvenlik duvarlarına verilen destek sayesinde verimli çözümlere ulaşabilirsiniz. SODA avantajları sayesinde işletmenize seviye atlatmanız mümkündür. Raporlama yeteneği ile iş süreçlerine katkı sağlayan yazılımlara Eczacıbaşı Bilişim desteği ile sahip olabilirsiniz.

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn