Ara

Bilgi Güvenliği ve Siber Farkındalık

Bilgi Güvenliği

Günümüzde dijitalleşmenin etkisiyle şirketlerin iş yapış biçimleri de tamamen teknoloji odaklı bir hale gelir. Artık tüm iş süreçlerinde internet ve bilişim teknolojilerinin kullanımı bir tercih değil zorunluluk olarak görülür. 

İnternet ve teknoloji kullanımı her ne kadar iş süreçlerini hızlandırıp kolaylaştırıyor ve dünyayı birbirine bağlıyor olsa da bazı dezavantajlar da dijitalleşme ile birlikte gelir. Dijital ortamda saklanan veri arttıkça ve değerli hale geldikçe siber saldırganların da hedefi haline gelir. Bu sebeple bilgi güvenliğinin için özel çaba gösterilmesi ve siber farkındalık oluşturulması gerekir.

Bilgi Güvenliğinin Önemi

Bilgi güvenliği en özet haliyle bir şirketin sahibi olduğu değerli verilerin güvenlik bir şekilde saklanması ve kullanılmasını ifade eder. Verilerin dijital ortamda saklanmaya başlamasıyla bilgi güvenliği de bu yönde şekil değiştirerek siber güvenlik ile birlikte ele alınan bir hale gelir.

Bilgi güvenliği üç temel yapı taşı olan gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik kavramlarının bir bütünüdür. Bilgilerin yetkisiz kişilerce erişilmesini engellemek gizlilik, saklanan bilgilerin değiştirilmesini veya silinmesini önlemek bütünlük ve bu bilgilere gerekli olduğu anda yetkili kişilerce erişilebilmesini sağlamak erişilebilirlik kavramlarını tanımlar.

Bilgi güvenliğinin sağlanması şirketler için son derece önemlidir. Bilgi güvenliğinin ihlal edilmesi sonucu ticari sırlar ortaya çıkabilir, saklanan müşteri verileri siber saldırganlar tarafından ele geçirilebilir ve verilere erişim kaybedilebilir. Bilgi güvenliğinin ihlali ve siber saldırılar işletmenizin telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar ile karşı karşıya kalması ile sonuçlanabilir. Siber güvenlik ve bilgi güvenliği önlemleri ile bu olası kayıpların önüne geçilebilmesi mümkündür.

Siber Güvenlik

Siber Tehditlere Karşı Korunma Yöntemleri

Karşılaşabileceğiniz siber tehditler oldukça çeşitliliğe sahiptir. Hiç tahmin edilemeyecek bir yöntem veya güvenlik açığını kullanan siber saldırganlar, dijital varlığınızı tehdit eder hale gelebilir. Bu sebeple siber tehditlere karşı korunma için geniş kapsamlı güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Siber güvenliğin sağlanması için uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

Güvenlik Duvarı Kullanımı

Siber tehditlere karşı sizi koruyacak yöntemlerin başında güvenlik duvarı (firewall) kullanımı gelir. Güvenlik duvarı, kullandığınız cihaz veya ağınız ile internet arasında yer alan ya da iç ağınızda farklı güvenlik seviyelerinde ağların, cihazların ayrıştırılmasında kullanılan ve siber saldırganlara karşı sizi koruyan bir bariyerdir. Güvenlik duvarı çözümü olarak çeşitli yazılımlar kullanabileceğiniz gibi altyapı gereksinimlerine göre güvenlik duvarı olarak özelleştirilmiş donanımlardan da faydalanabilirsiniz.

Antivirüs ve Çeşitli Güvenlik Yazılımları

Antivirüs, antispyware, antimalware gibi güvenlik yazılımları sisteminize dışarıdan gelecek zararlı yazılımları engelleme ve mevcut zararlı yazılımların tespit edilip temizlenmesi konusunda yardımcı olur. Tedbirin bir anlık elden bırakılması, tüm işinizi etkileyecek ve büyük kayıplara yol açabilecek zararlı yazılımların sisteminize bulaşmasına neden olabilir.

Kullanıcı Yönetimi

Şirket ağına bağlanan çalışanların ya da hizmet alınan danışman firmaların ağa ve ağda bulunan dosyalara erişimi kullanıcı yönetimi sistemi ile düzenlenmelidir. Hangi kullanıcının verilere erişebileceği gibi düzenlemeler bilgi güvenliği ve siber güvenliğin sağlanmasında büyük rol oynar.

Verilerin Şifrelenmesi ve Yedeklenmesi

Şirketler sakladıkları verileri şifreleyerek siber saldırganların eline geçse dahi onlar için bir anlam ifade etmeyecek hale getirebilir. Özellikle müşterilerin ödeme bilgileri gibi kritik öneme sahip bilgilerin şifrelenerek saklanması gerekir. Verilerin saklanması noktasında yedekleme sisteminin de uygulanması önemlidir. Fidye yazılımı gibi zararlı yazılımlar sisteminizdeki dosyaları şifreleyerek sizi iş yapamaz hale getirebilir. Ancak verilerinizi yedeklemeyi seçerseniz, böyle bir durumla karşılaştığınızda doğrudan yedekteki verilerinize geçerek, sistemleri tekrar çalışır hale getirebilir ve siber saldırıyı en az hasarla atlatabilirsiniz.

Kurum İçerisinde Siber Farkındalığın Oluşturulması

Siber saldırıların bir çoğu insan kaynaklı hatalar sonucu meydana gelir. Bir maille gelen zararlı yazılım içeren dosyaların açılması, güvenilmeyen kaynaktan gelen harici belleklerin kurumsal cihazlara bağlanması, şirket ağına erişimine izin verilmesi, oltalama saldırılarına maruz kalınması gibi davranışlar kişilere verilecek siber güvenlik farkındalık eğitimleri ile önlenebilir. Çalışanlarda siber farkındalığın oluşması, karşılaştıkları siber tehditlerin farkına varabilmelerini ve bilgi güvenliğini tehdit edecek davranışlardan kaçınmalarını sağlar.

Güvenlik Uygulamalarının İşletmelere Katkıları

Siber saldırıların işletmelere verebileceği zararlar göz önüne alındığında siber güvenlik uygulamalarının önemi de daha iyi bir şekilde ortaya çıkar. Siber saldırılar, dijital ortamda sakladığınız değerli verileri hedef alabileceği gibi sizi iş yapamaz hale getirerek fidye isteyebilir veya daha fazla hedefe ulaşmak için sizi sadece bir basamak olarak kullanabilir.

Siber Güvenlik Uygulamaları

Siber saldırıya uğramanız sonucu müşterileriniz ve iş ortaklarınız nezdinde güvenilirliğiniz ve marka değeriniz zedeleneceği gibi maddi zarara da uğrarsınız. Kullanacağınız güvenlik uygulamaları sizi tüm bu zararlardan korur ve işinize odaklanmanıza yardımcı olur.

Siber Güvenlik Çözümleri: İşletmeler için Kapsamlı Rehber

İşletmelerin siber güvenliği için uygulanması gereken çalışmalar çeşitli başlıklar altında toplanabilir. Kullanılan ve geliştirilen uygulamaların güvenliği, çalışan bilgisayarları ve sunucuların güvenliği, ağ güvenliği, IoT cihazlarının güvenliği, bulut güvenliği gibi başlıklarla ele alınan siber güvenlik uygulamaları için çeşitli çözümler bulmak mümkündür. 

İşletmeniz için onlarca farklı şirket ve marka tarafından sunulan güvenlik çözümleri arasından doğru tercihleri yapmak oldukça zorlu olabilir. Bu sebeple Eczacıbaşı Bilişim olarak işletmenizin siber güvenliği için ihtiyaç duyduğunuz en uygun güvenlik çözümlerini size sunuyoruz.

Eczacıbaşı Bilişim’in Sunduğu Güvenlik Çözümleri

İşletmelerin siber güvenliğinin sağlanması noktasında Eczacıbaşı Bilişim olarak kapsamlı siber güvenlik çözümleri sunuyoruz. İşletmenizin siber güvenliğini bir üst seviyeye taşıyacak Eczacıbaşı Bilişim güvenlik çözümleri neler, gelin yakından bakalım.

Bitsight ile Siber Güvenlik Performansınızı Ölçün

Eczacıbaşı Bilişim güvenlik uygulamaları arasında yer alan Bitsight, kurumunuzu dijital ortamda sürekli olarak izleyerek siber risk ve güvenlik performansınıza dair çıkarımlar yaparak objektif bir bakış açısı sunar. Kullanılan gelişmiş skorlama algoritması ile Bitsgiht, işletmenizinin siber risklerini yönetme konusunda yol gösterici görevi görür.

FakeRadar ile İşletmenizi Taklit Eden Hesapları Tespit Edin

Sahte web siteleri ve sosyal medya hesapları, müşterilerinizin bilgilerinin siber saldırganların eline geçmesine sebep olabileceği gibi aynı zamanda işletmenizin itibarını da zedeler. FakeRadar, kuruluşunuz adına açılan sahte sosyal medya hesaplarını ve dolandırıcılık amacıyla sitenizi taklit ederek oluşturulmuş web sitelerini tespit eder.

Guardicore ile Teknoloji Altyapınızı Güvenli Hale Getirin

Guardicore karmaşık yapıdaki fiziksel, bulut ve hibrit altyapınızı daha anlaşılır bir şekilde ele almanızı, olası siber tehditlere karşı izlemenizi ve mikro segmentasyon kuralları ile korumanızı sağlar. Altyapınızda yer alan uygulamalar arasındaki iletişimi haritalandırarak daha kolay denetlemenizi sağlarken şüpheli hareketleri Guardicore Global Sensör Ağı’ndan aldığı veriler doğrultusunda otomatik olarak engelleme kabiliyetine sahiptir.

Cybeready ile Oltalama Saldırılarını Önleyin

Cyberady, kurumların ve çalışanların kimlik avı saldırılarına karşı farkındalık edinmelerine yardımcı olan eğitim çözümüdür. Oltalama saldırıları ile şirketleri maddi ve manevi zararlara uğratan siber saldırılar ile mücadele için hazırlanmış, kullanıcıların bu tarz saldırılara karşı hazırlıklı, farkında olmasını sağlayan uygulamalı bir platformdur.

Fortinet Hizmetleri ile Kapsamlı Güvenlik Sağlayın

Siber güvenlik alanında oldukça geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren Fortinet, işletmenizi en kapsamlı şekilde siber dünyanın tehlikelerine karşı korumanıza yardımcı olur. Ağ güvenliği cihazı FortiGate, teknik destek servisi Fortinet Support, şirketinize özel VPN servisi yapılandırmanıza yardımcı olan Fortinet VPN gibi siber güvenlik odaklı ürünleri ile Fortinet hizmetlerini işletmenizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Palo Alto Networks ile Ağ Güvenliğinizi Arttırın

Dünyanın lider siber güvenlik kuruluşlarından olan Palo Alto Networks işletmeler için birçok farklı güvenlik hizmeti sunar. Merkezine güvenlik duvarı uygulamlarını alan Palo Alto Networks, DNS güvenliği, bulut güvenliği, son kullanıcı güvenliği, IoT güvenliği, SASE (Secure Access Service Edge) gibi çeşitli hizmetleri işletmelere sunar.

Penetrasyon Testi ile Siber Saldırılara Hazırlıklı Olun

Penetrasyon (sızma) testi ile işletmenizin siber saldırılara ne derecede hazırlıklı olduğu test edilir. Tıpkı bir siber saldırgan gibi kurumunuzun bilişim altyapısında var olan zafiyetlerin ortaya çıkarılması için belirli testler gerçekleştirilir. Siber güvenlik uzmanı ekipler tarafından gerçekleştirilen bu testler ile gerçekçi senaryolar test edilerek güvenlik açıklarının kapatılmasına yardımcı olacak raporlar sunulur.

 

İşletmenizin teknoloji altyapısını sınamak için gerçekleştirilen testler şunlardır:

 

  • İnternet üzerinden güvenlik testleri
  • Web uygulama güvenlik testleri
  • Mobil uygulama güvenlik testleri
  • Yerel ağ içinden güvenlik testleri
  • Sosyal mühendislik testleri
  • Kablosuz ağ güvenlik testleri
  • Kaynak kod analizi
  • DDoS (Dağıtık Hizmet Dışı Bırakma) testleri

 

Eczacıbaşı Bilişim olarak tüm bilişim çözümlerimizle beraber siber güvenliğiniz için özelleşmiş çözümlerimizle de ihtiyaç anında yanınızdayız. Güvenlik çözümlerimiz hakkında bilgi almak için hemen bize ulaşın.

 

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn