Ara

SAP Basis

SAP Basis nedir?

Basis, kelime anlamıyla temel anlamına gelir. Bilgisayar sistemi alanında, sistemin sahip olduğu yapının temel öğelerini ve bileşenlerini ifade eder. Söz konusu sistem, bağlantı genişliğini öğrenme konusunda oldukça faydalı işlemler sağlayabilir.

SAP sistemlerinin yönetim alanına BASIS denmektedir.

SAP Basis, SAP sistemlerinin yükleme, kurulum, güncelleme, yedekleme güvenliği, platformlar arası transferin sağlanması ve kullanıcı yönetimi gibi birçok işlemi gerçekleştirir. Bu altyapı; veritabanı, sunucu, ağ ve diğer sistemleri içerebilir. Söz konusu sistem sayesinde SAP sistemlerinin performansını ve güvenliğini optimize etmek için gerekli olan tüm yapılandırma ve yönetim işlemlerini gerçekleştirilebilir.

“SAP Basis nedir?” sorusunu kısaca özetlemek gerekirse, sistemlerin sürdürülebilirliğini yüksek kalite ve en az problemle sağlanabilmesi için gerekli yapıdır. Sistemlerin güncel kalmasını sağlamanın yanında SAP sistemlerinin güvenliğini, Database altyapısının güncel kalmasını sağlamak ve bakımını da basis yapmaktadır.

SAP kurulumu, söz konusu SAP yazılımının ortak paydada kullanılacak sunuculara kurulması işlemidir. Bu işlem, SAP yazılımının işletmenizin ihtiyacına göre yapılandırılmasını, veritabanının kurulmasını, sistem yapılandırmasını ve diğer gerekli ayarların yapılmasını içerebilir. Sadece uygulama tarafında olmadığı gibi, veritabanı katmanında bakım, yedekleme; işletim sistemi tarafında kurulum, bakım ve güncelleme gibi işlemlerde görev almaktadır.

Basis danışmanı nasıl destek sağlar?

SAP Basis danışmanı, SAP sistemlerinin temel işleyişini sağlamak için kullanılan yazılım bileşenlerine ilişkin destek sağlar. Aslında BASIS danışmanları, SAP ekosistemindeki diğer çalışılan alanlarla temel sistem yönetimi arasındaki köprü görevini görmektedir.

Sistem kurulumu ve yönetimi kadar önemli olan konulardan birisi de sistemlerin bakımlarının donanımlı kişiler tarafından sağlanmasıdır. Bu kişiler, SAP sistemlerinin kurulumunu, yapılandırmasını, güncellemesini ve SAP izleme işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca sistem yöneticilerine veritabanı yönetimi, sistem performansı izleme, yedekleme ve geri yükleme gibi konuların nasıl yönetileceği konusunda danışmanlık yapabilir.

SAP Basis danışmanı, sistem yöneticilerine SAP sistemlerinin güvenliği konularında danışmanlık yapabilir. Bu konular arasında sistem yetkilendirmesi, güvenliğe yönelik yapılandırma ve sistemlerin siber saldırılara karşı korunması yer alabilir.

SAP destek çalışanları ayrıca sistem yöneticilerine sistem yedekleri alma, geri yükleme ve sistemlerin Failover veya High Availability konularında danışmanlık yapabilir. SAP Basis danışmanı, sistemlerin bakımı ve onarımını gerçekleştirebilir, sistemlerin performansını optimize etmek için gerekli olan araçları sağlar ve sistemlerin kullanımını izler.

SAP Basis çözümleri nelerdir?

Basis ne demek? diye sorulduğunda akla ilk gelen cevaplardan birisi sorunların ortaya çıkardığı yaratıcı çözümlerdir. Basis, bu sistemler içerisinde bir temel oluşturmaya fayda sağladığı gibi oluşan sorunların da önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

SAP Kullanıcı Yönetimi, SAP sistemlerinde gerekli kullanıcı yetkilendirme işlemlerini sağlamaktadır.

SAP sistem bakım hizmetleri aslında BASIS çözümleri içerisindeki en Temel adımlardandır. SAP sistemlerinin birbiriyle entegre ve kesintisiz çalışabilmesi bir işletme için kritik öneme sahiptir. İş operasyonlarında olumsuzluğa yol açabilecek herhangi bir problemin önüne geçebilmek adına bakım sırasında sorunları tespit edip hızlı aksiyon planı alarak SAP ortamının problemlerini erken müdahale ile gideriyoruz.

Sistem izleme nedir? sorusu, çözüme kavuşmanın kısa yollarından birisidir. Sistem izleme, bir bilgisayar sisteminin performansını, kullanımını veya durumunu izlemek için kullanılan bir takımdır. Sistem izleme araçları, birçok farklı bilgi toplayabilir ve bu bilgileri grafikler, raporlar veya alarmlar aracılığıyla sunabilir.

Müşteri Ortamlarının Yönetimi, Müşterilerin SAP sunucu ortamlarına yönelik yönetim hizmetidir. Redhat, Suse, Windows Server işletim sistemlerinin yönetim entegrasyon ve uyarlama hizmetlerini sağlar. Değişen ve Gelişen Teknolojiler hakkında farkındalığı artırmak adına yine farklı sanal ortamlarda (AMAZON , IBM POWER) ilgili aksiyonları almaktadır.

ODM Altyapısının planlanması ve hayata geçirilmesi, SAP sistemlerde felaket senaryosu için sistem altyapısının oluşturulması ve yönetilmesi hizmetleridir.

Veri tabanı hizmetleri, SAP sistemlerinin üzerinde bulunduğu çeşitli veritabanlarındaki (HANA , SYBASE ,ORACLE) alınabilecek iyileştirme, güncelleştirme, hızlı problem çözümü gibi işlemler SAP Basis’in çözümlerindendir.

SAP mimari, Projelerde SAP altyapısına entegre sistemlerin birbirleriyle uyumluluğunun sağlanması ve uygulanmasında uçtan uca çözümlerin planlanması sağlanmaktadır.

SAP kurulum ve güncelleştirme işlemleri

  • S/4 HANA Dönüşüm Projeleri ve Kurulumları
  • SAP S4 (GRC, FIORI, BW4HANA) Sistem kurulumları ve Güncelleştirme
  • Rise with SAP
  • SAP SuccessFactors Dönüşümleri
  • SAP Process Orchestration ve SAP Business Technology Platform kurulumları
  • SAP EWM, SAP ME MII gibi çeşitli ve güncel SAP teknolojilerinin mevcut sistemlerle entegre çalışmasını sağlamak adına yenilikçi sistemlerin kurulumları
  • SAP Audit loglarının güvenlik sunucularıyla entegre çalışacak şekilde yedeklenmesinin sağlanması

Eczacıbaşı Bilişim’in geliştirmiş olduğu SODA ve LIMON ürünleri ile SAP ECC sistemlerinizde yetki ve lisans yönetiminizi uygunmaliyetlerile etkin ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

SODA (Segregation of Duties Administration) SAP ECC sistemleri için yetkilendirmeleri görebileceğiniz ve görevlerin ayrılığı ilkesine uyumluluğunun denetlenmesini ve yönetilmesini sağlayabileceğiniz bir üründür.

Öne çıkan özellikler

• Anlık ve Farklı Raporlama Özelliği
• Lisans Faydası
• Güvenlik Avantajı
• Öngörülebilir Riskler

LİMON (License Monitoring), SAP sisteminde Lisans Ölçüm Operasyonu’nu, standartları ve kuruluşa özel kuralları işleterek rapor sunabilen uygulamadır.

Öne çıkan özellikler

• Hız & Zaman Tasarrufu
• Programı İsteğe Göre Değiştirme
• Finansal Fayda
• Özel Lisansları Ekleyebilme
• Anlık Rapor Alabilme

Güvenlik kurallarına uygun olarak sağlanan bu erişim süresince yapılanlar detaylı bir seyir protokolüyle raporlanır.