Ara

Şirketler için Ağ Güvenliği; Palo Alto ve Guardicore Karşılaştırması

Son yıllarda artan siber saldırılar birçok kurum için tehdit haline gelmiştir. Söz konusu saldırılar, kurumlara ait gizli, hassas verilerin internette herkesin erişimine açık olacak şekilde sızdırılması gibi büyük sorunlara neden olabilir. Zararlı yazılımlar, kuruluşların veritabanındaki bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmesinde etkendir. Zararlı yazılımları veya olası siber saldırıları engellemek adına pek çok çözüm bulunur. Bu çözümler arasında yer alan Palo Alto yeni nesil güvenlik duvarları alanında lider çözümlerdendir. Palo Alto Networks, siber güvenlik alanında kurumlara yenilikçi çözümler sunar. Söz konusu çözümler olası saldırılara karşı koruma sağlayarak, kurumsal verilerin güvende kalmasına katkı sağlar. Finans sektöründen eğitim sektörüne kadar pek çok büyük kuruluş, Palo Alto çözümlerinden faydalanır. Kurumlara güvenlik alanında koruma sağlayan bir diğer çözüm ise Guardicore’dur. Söz konusu çözüm bulut ortamındaki yapınızı ve veri merkezinizi mikro seviyede ağ segmentlerine ayırmaya yarar. Sıfır güvene dayalı sistem, iş yükleri arasındaki trafiği sınırlandırabilir. Casus yazılımlara karşı etkin koruma sağlar. Ağ üzerinden ya da entegrasyonlarla alınan verileri politika motoruna entegre eder ve daha ayrıntılı güvenlik politikası oluşturmanızı sağlar. Bu sayede olası saldırılara karşı daha korunaklı bir yapı oluşturur. Her iki çözüm de kurumsal verileri güvende tutmak adına şirketlere büyük fayda sağlar.

 

Palo Alto ve Guardicore Nedir?

Siber güvenlik, son yıllarda kurumların önem verdiği başat unsurlar arasında yer alır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin artışı ile birlikte güvenlik kaygıları da eş zamanlı olarak artmaya başlamıştır. Bu durum güvenlik duvarları en temelde olmak üzere kurumları çeşitli çözüm yolları aramaya itmiştir. Palo Alto ve Guardicore, bu noktada kurumların aradığı güvenlik çözümlerini sunar.

Siber saldırılarda pek çok farklı yönteme başvurulur. Bu yöntemlerden biri de saldırganın kurum ağına sızdıktan sonra yayılmasını ifade eden lateral movement kavramıdır. Guardicore sunduğu mikro segmentasyon çözümü ile saldırganların yataydaki hareketlerini engelleyerek olası bir saldırı durumunda alınacak hasarı minimuma indirir. Mikrosegmentasyon, klasik segmentasyondan farklı olarak cihazın hangi ağ ya da alt ağlarda bulunduğundan bağımsız olarak sistemlerin görevlerine, kritikliğine göre birbirinden ayırmak ve bu sistemler arasındaki iletişimi güvence altına alma yöntemidir. İletişimde kontroller sağlanırken network protokollerine ek olarak işletim sisteminde çalışan uygulama seviyesinde de kurallar oluşturulur. Bu özellik ile sıfır güven yaklaşımına dayalı olarak ağ trafiğindeki veri akışı sınırlandırılabilir.

Palo Alto ağ güvenlik duvarları alanındaki liderliğini gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte yeni SASE (Secure Access Service Edge) konsepti ile devam ettirmektedir. SASE çözümü ile lokasyon bağımsız olarak bulut tabanlı bir platform üzerinden kullanıcıların ve sistemlerin güvenli erişimlerini sağlar. Sunduğu bu özellik sayesinde kurumlar tüm verilerine hem daha kolay ulaşır hem de beklenen güvenlik önlemleri sağlanmış olur. Palo Alto güvenlik duvarlarında yer alan threat prevention, wildfire gibi özellikleri bulut ortamında da sunarak etkin bir koruma sağlar.  Ek olarak güçlü tehdit istihbaratı SASE platformlarındaki katmanlı korumada da yer alır. Guardicore ya da Palo Alto çözümleri kendi alanlarında oldukça başarılı olduğundan kurumlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Farklı niteliklerle donatılan yazılımlar, kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çözümler sunar.

 

Palo Alto ve Guardicore Arasındaki Farklar Nelerdir?

Büyük ve orta ölçekli şirketler, Palo Alto, Guardicore gibi söz konusu çözümler sayesinde güvenlik alanında seviye atlar. Her iki uygulama da kurumlara en iyi güvenlik çözümünü sunmak adına hareket eder. Tüm güvenlik yazılımlarının ana odak noktası maksimum güvenlik sağlamak olsa da belirgin ayrılıklar bulunur. Bu farklar, yazılım özellikleri, kullanılan teknikler, güvenlikte odaklandıkları alanlardan kaynaklanır. Farklar ürünlerin tercih edilirliğini ve kurumlara uygunluğunu belirler. Guardicore ve Palo Alto arasındaki bazı farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Palo Alto merkezi bir Firewall özelliği sunarken Guardicore Firewall yetkinliklerini ve kontrollerini kurulu olduğu sunucu ya da istemci seviyesine indirir.
  • Palo Alto yeni nesil güvenlik duvarı NGFW konseptine uygun olarak uygulama seviyesinde kontroller yaparken Guardicore host tabanlı çalıştığı için kurulu olduğu işletim sistemindeki çalışan uygulamalar kırılımında da kısıtlama ve kontrol yapabilir.
  • Network Segmentasyon projelerinde cihazlarda IP değişimin zor, VLAN ayrıştırmasının yapılamadığı yerlerde Guardicore avantaj sağlarken, düzenli network yapısında Palo Alto güvenlik duvarları ile kolaylıkla çalışmalar yapılabilir.
  • Guardicore üzerinde uygulama bağımlılıklarını ortaya çıkarmayı, envanteri öğrenmeyi sağlayan ek görünürlük özellikleri bulunurken Palo Alto yeni nesil güvenlik duvarları ağ seviyesinde çalıştığı için uygulama katmanı protokollerine kadar bir görünürlük sağlar.

 

Yukarıda verilen farkların yanı sıra her iki yazılım şirketinin de farklı müşteri tipleri bulunur. Özellikler bakımından farklılık gösteren yazılımların farklı kitlelere hitap etmesi, kurumların yazılımlardan beklentisi ve sunulan çözümlerde tercih edilme noktasında farklılıklara sebep olabilir.

 

Şirketler İçin En İyi Ağ Güvenliği Çözümü

Şirketler için en iyi ağ çözümünün belirlenmesi noktasında kurumların beklentisi büyük önem taşır. Kurumların beklentileri ve ihtiyaçları doğru ağ güvenliği çözümünü bulmak için doğru belirlenmelidir. Kurumlar kendilerine uygun olan ağ güvenliği çözümüne karar vermeden önce penetrasyon testinin de arasında yer aldığı risk değerlendirmeleri yaptırabilir. Bu analiz sayesinde riskli noktalar, zaafiyetler belirlenir ve en doğru ürün konumlandırılması için tercih yapılabilir. Pek çok farklı marka tarafından sunulan hizmetler arasından seçim yapmadan önce çözüm özelinde de analizler yapılmalı ve doğru ürüne başvurulmalıdır.

Segmentasyon projesine başlarken kurumun network yapısına ve ortamın kritikliğine göre klasik segmentasyon ve güçlü güvenlik özellikleri sunan Palo Alto gibi bir çözümle mi ya da Guardicore gibi mikro seviyede segmentasyon yapabilen, network yapısından bağımsız çalışabilen bir çözüme mi başvurulacağı yapılacak analizler sonrasında netlik kazanabilir. Güvenlik uygulamaları arasından seçim yaparken kurumsal beklentiler ve maliyet de önem arz eder. Aynı zamanda satın alınan ürünlere kurumların verdiği satış sonrası hizmet ya da müşteri destek hattı gibi unsurlar önemli konular arasında görülür. Bu bağlamda ağ güvenliği çözümleri arasından seçim yapmadan önce bu konuların da araştırılması gerekir. Kurumsal güvenliği sağlamak ve casus yazılımlara karşı doğru çözümü seçmek için ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz. Bu analizlerin ardından da Palo Alto ya da Guardicore arasından seçim yapabilir, gereksinimlere göre birlikte kullanabilirsiniz. Her kurumun ihtiyaç ve beklentileri farklı olduğundan en iyi ağ güvenliği çözümü, gereksinimleri en iyi karşılayacak maksimum güvenlik sağlayan çözümdür.

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn