Ara

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) ile Otomatikleşmiş İnsan Kaynakları (İK) Süreçleri

İş dinamiklerini ve süreçlerini olumlu yönde değiştiren Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) insan kaynakları alanında da etkisini gösterir. Tekrar eden, yüksek hacimli işleri otomatize eden RPA işe alım, işten çıkarma, raporlama, bordro hazırlığı gibi süreçlerde kolaylık sağlar. İşe alım otomasyonu, işletmelerin yeni personel alımında kullandığı faydalı bir sistemdir. İnsan kaynakları yönetimini etkili kılan sistem verimli sonuçlara ulaşılmasına yardım eder. Adayların işe alım sürecinin otomasyon ile yapılması, ekibe olan uygunluğun belirlenmesinde oldukça önemli rol oynar.

Şirket çalışanları doğru karara ulaşma konusunda RPA’den faydalanabilir. İlanın yayınlanmasından itibaren görevi devralan otomasyon sistemi, sonuca kadar farklı veriler sunar. Aday hakkında sunulan veriler, İK departmanının karar alma aşamasında rahat olmasını sağlar. Yönlendirme ve mülakat aşamalarında etkin olan sistem, işletme sahiplerini memnun eder. Doğru çalışana ulaşmanız için yardımcı olan otomasyon sistemini farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Değerlendirme araçları sayesinde adayları bazı testlere tabi tutabilirsiniz. Böylelikle yeterliliklerini kontrol etme fırsatınız olur.

Aday takip sistemi ile birlikte adayların özgeçmişi otomatik olarak taranır. Taranan veriler, kriterleriniz doğrultusunda belirlenir. Öne çıkan adayları otomatik olarak belirledikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz. Yapılan sayısız başvuru arasından her özgeçmişi değerlendirmek oldukça büyük zaman kaybı yaratmaktadır. Zaman kaybı yaşamak istemeyen işletme sahipleri, RPA’den faydalanarak işlerini kolaylıkla tamamlayabilir.

Aday takip sisteminde yer alan veriler, tarandıktan sonra mülakat için otomatik e-posta gönderen araçları kullanabilirsiniz. Online veya yüz yüze görüşme için belirlenen saati adaylara tek seferde gönderebilirsiniz. Otomasyon, kabul işlemlerinde insan kaynaklarının iş yükünü hafifletir. İş tekliflerinin hazırlanması, şirketin genel muhasebesi ile uyumlu şekilde çalışır. Şirketin harcamaları ve yapılan işin değerini belirleyen sistem, önerilen maaş teklifini sunar. Böylelikle insan kaynakları maaş beklentisini sorarken, sunulan veriler sayesinde aday elemeyi tercih edebilir. İşçi alımı konusunda destek olan sistemi Eczacıbaşı Bilişim’de bulabilirsiniz.

 

RPA’nın İK’da İşe Alım Süreçlerine Katkısı

RPA, bilgisayar programları ile uyumlu biçimde çalışır. Robotik süreç otomasyonu, işletmelerin verilerini her alanda ulaşılabilir kılar. İş süreçlerini otomatikleştiren bu teknoloji, süre bakımından avantaj kazanmanızı sağlar. İşletme sahiplerinin zamandan tasarruf etmesi, işlerin doğru şekilde işlemesine destek olur. Aranan çalışanı kısa sürede belirleyerek performans düşüklüğünü engelleyebilirsiniz. İnsan müdahalesinin minimuma inmesiyle hata payı düşer. Hata oranının düşmesi, şirket hedeflerine başarılı şekilde ilermenize yardım eder. Ortaya çıkan veriler sayesinde doğru kararların alınmasını sağlayabilirsiniz. Tekrarlayan işlemleri otomatik olarak yürüten sistem, belirlediğiniz kriterlere göre eleme ve ayırma işlemi yapar. Veri entegrasyonu sunan araçlar vardır. Farklı sistemler arasından veri alan yazılım, uyumluluğu kontrol eder. Uyumlu olan veriler sayesinde adayın özgeçmişi hakkında emin olabilirsiniz.

Zaman ve maliyet tasarrufu açısından faydalı olan araçlar, iş gücünün artmasını sağlar. Artan işgücü, yükselen verim ile desteklenir. Mevcut çalışanların aldığı maaşlarda yapılan hatalar, bu sistem ile tekrar düzenlenebilir. Finans, sağlık ve lojistik alanlarında öne çıkan yazılımları rahatlıkla işletmenize sunabilirsiniz. Şirketler RPA teknolojisi ile birlikte maaş otomasyonunu kullanarak verim elde eder. RPA kullanımı, işletmelerin rekabet ortamında sağlam durmasına fayda sağlar. EBİFlow iş akış yönetim sistemi araçları, RPA ile ortak şekilde iş görür. İnsan kaynaklarının stratejik şekilde ilerlemesine destek olan yazılımlara Eczacıbaşı Bilişim sayesinde ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim ve Gelişim Süreçlerinde RPA’nın Rolü

RPA eğitim yönetimi, işe alım yapıldıktan sonra yeni çalışanlara destek olur. İş için gerekli olan eğitimleri verimli şekilde sıralayan sistem, adaptasyon sürecini kısaltır. Kısalan adaptasyon süreci sayesinde yeni çaışanlar işletmenize uyum sağlar. Yeni çalışanların hızlı uyum sağlaması, performans olarak geri dönüş yapar. Aynı zamanda yapılması gereken işi detaylı şekilde anlatan eğitim sistemi, yeni çaışanların hatadan uzak şekilde işlem yapmasını destekler. Çeşitli hatalarda nasıl aksiyon alması gerektiğini bu sistemler ile birlikte öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çalışanların alması gereken eğitimi sistemden sunabilirsiniz. Sistem, aracılık yaparak farklı yazılımlara yönlendirebilir. Böylelikle asıl hedef yeni çalışanların öğrenmesi olur. Çalışan gelişimi için önemli olan otomasyon, raporlama yaparak inceleme yapmanızı sağlar. İK bölümünün yaptığı incelemeler, analizlerin yapısını belirler. İnsan kaynaklarının sunduğu rapor içerisinde bu eğitim notları yer alabilir. Raporları takip ederek mevcut ve yeni çalışanların bilgi seviyesi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Özlük işlemleri, çalışanların işe alınma sürecinden ayrılmasına kadar verileri saklar. Bu sürecin kaliteli şekilde yönetilmesi, işletme sahiplerini memnun eder. Bu işlemler doğrudan insan kaynakları tarafından yönetilir. İnsan kaynaklarının manuel olarak bu süreci takip etmesi büyük zaman kaybına neden olur. Raporların oluşturulması ve bunların yazılması oldukça zahmetlidir. İnsan kaynakları, robotik sistem sayesinde hazır verilere sahip olur. Hazır veriler sayesinde raporlama süresi kısalır. İşe alma sürecinde insan kaynaklarına yardım eden sistem, işten çıkarma zamanında da destek olur. İşten çıkarma işlemlerini otomatik olarak yapan yazılım sayesinde sadece imza atılması yeterli olur. Paperzero e imza desteği ile bu imzaları alabilirsiniz. Personel izinleri, iş sağlığı ve eğitim gibi verileri saklayan yazılımı insan kaynaklarına sunabilirsiniz. Yenilenen iş kanunlarına göre sistemi tekrardan güncelleyebilirsiniz. Eğitim otomasyonu, mevcut çalışanlar için farklı şekilde dizayn edilir. Mevcut çalışanlara değişen etkinlikler için yeni bilgiler verilir. Sisteme bu verileri girerek eksik olan bilgilerin giderilmesine veya tekrardan hatırlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Şirket yönetimini olumlu yönde etkileyen yazılımlara sahip olabilirsiniz. Eczacıbaşı Bilişim tarafından sunulan yazılımlar sayesinde işletmenizi ön plana çıkarabilirsiniz.

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn