Ara

Güvenlik Uygulamaları: Verilerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Verilerin güvenliğini sağlamak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte son derece önemli bir hal almıştır. Özellikle dijital çağda kişisel ve kurumsal verilerin hedef alındığı siber saldırılar artmış durumdadır. Kişisel ya da kurumsal verilen verilerin dışarıya sızması, güvenlik için son derece sorunlu bir durumdur. İlerleyen süreçte sızan verileriniz ile hukuksal yaptırımları da olabilecek farklı işlemler gerçekleştirilebilir.

 

Çeşitli güvenlik çözümleri ve süreçleri ile birlikte verilerinizi koruma altına alabilir, veri sızıntılarını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Kurumsal veri sızıntısı önleme çözümleri, uç nokta güvenliği, farkındalık faaliyetleri vb. birçok süreci birlikte işleterek veri sızıntısını önleyebilir, güvenliğini sağlayabilirsiniz. Yama yönetimi veri güvenliği için en önemli süreçlerden birisidir. Üreticiler tarafından sağlanan güvenlik yamalarını hızlıca uygulayarak, bilinen zafiyetlere karşı korunabilir, verilerin dışarıya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Ek olarak, verilerinizi düzenli olarak yedeklemenizde büyük fayda sağlar. Yedekleri güvenli bir ortamda saklayarak olası bir veri kaybı durumunda yedekleriniz sayesinde verilerinizi geri getirebilirsiniz.

 

Veri Güvenliği Nedir?

Veri güvenliği, bir kişi, kurum veya organizasyonun verilerini korumak yetkisiz erişim, değişiklik veya verinin silinmesi gibi tehditlere karşı güvende tutma sürecini ifade eder. Veri güvenliğini de içeren bilgi güvenliğinin sağlanması kurumsal iş süreçlerinin temel gereksinimidir. Veri sızıntısı kurum itibarı, hukuki yaptırım gibi sonuçları doğurmakla birlikte devam eden proje ve planların da aksamasına yol açar. Bilgilerin sızması durumunda planlarınızı baştan yapmanız gerekebilir.

Bilişim güvenliği, bilgi teknolojileri ve bilgisayar sistemlerini siber tehditlere karşı korumak için alınan önlemlerin veya uygulamaların tümünü gösterir. Bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler siber saldırı ve kötü amaçlı faaliyetlerin artışını da beraberinde getirmiştir. Bu da bilişim güvenliğine olan önemi artırmaktadır. Temel amaç, bilgi, veri, sistemler ve bilgisayar ağlarının güvenliğini sağlamak, yetkisiz erişimi önlemek, bilgilerin bütünlüğünü korumak ve kesintisiz erişilebilirliği sağlamaktır. Örneğin hassas verilerin şifrelenerek korunmasını içeren veri güvenliği bilişim güvenliğinin önemli bir parçasıdır. Veri güvenliği, yetkisiz erişimlere, veri sızıntılarına ve veri kayıplarına karşı koruma sağlar.

 

Verileri Korumanın Önemi Nedir?

Veri güvenliği, bir kurumun veya bireyin itibarını, müşteri güvenini ve iş sürekliliğini korumak için oldukça önemlidir. Özellikle kişisel verilerin korunması, uygun veri güvenliği önlemlerinin alınması, çeşitli veri koruma yasaları ve düzenlemeleri ile de desteklenmesi gerekir. Veri güvenliği, modern dijital dünyada bilgi teknolojilerinin işleyişi ve sürekliliğinin sağlanmasında kritik bir rol oynar. Verilerin doğru şekilde saklanması için bazı uygulamalara ihtiyaç duyulur. Bu uygulamalar, verileri saklamayı başarırken çalınmasını önlemekte de etkilidir.

Verilerin güvende tutulması için alınan önlemlerin tümü olası güvenlik ve operasyonel sorunların önüne geçer. Ağ güvenliği ise bilgisayar ağlarının ve iletişim altyapılarının tehditlere veya saldırılara karşı korunmasını sağlar. Bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşması ve internetin kullanımının artmasıyla birlikte daha önemli hale gelmiştir. Ağ güvenliğinin temel amacı, bilgi ve hizmetlerin gizliliğinin, bütünlüğünün ve erişilebilirliğinin sağlanmasıdır. Ağ güvenliğinin sağlanması için birçok kontrol ve çözüm mevcuttur. Guardicore çözümü ile birlikte ağ güvenliğini sağlayabilirsiniz. Ek olarak ağdaki kullanıcıların ve cihazların kimliklerinin doğrulanması oldukça önemlidir. Kullanıcıların, uygulamaların uygun yetkilere sahip olmalarının sağlanması, yetkisiz erişimleri engellemesi ile birlikte güvenli bir ortam oluşturulabilir. Ağ güvenliği için bir diğer önemli bileşen de saldırı tespit ve önleme sistemleridir. Bu çözümler, ağdaki anormal aktiviteleri izler ve saldırıları tespit ederek engeller.

Veri güvenliği içerisinde önemli unsurlarından biri veri gizliliğidir. Veri gizliliği, verilerin sadece yetkili kullanıcılar veya kurum içindeki yetkili personel tarafından okunmasını, işletilmesini sağlamak için alınan önlemleri ifade eder. Özellikle hassas veya kişisel bilgilerin yetkisiz kişilerce görülememesi, çalınmaması veya ifşa edilmemesi veri gizliliğinin temel amaçlarındandır. Çeşitli güvenlik uygulamaları ile birlikte verilerin gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirliğini sağlayabilirsiniz.

 

Eczacıbaşı Bilişim’in Güvenlik Uygulamaları ve Çözümleri Nelerdir?

Eczacıbaşı Bilişim, sunduğu güvenlik hizmet ve çözümleri ile veri güvenliğinin sağlanmasında etkin rol oynar. Böylelikle operasyonel faaliyetleriniz etkilenmeden, planladığınız şekilde ilerler. Uygulanan çözümler ile birlikte dışarıya veri sızma ihtimali minimuma iner. Günümüz dijital çağının gereksinimlerine uygun sunulan siber güvenlik çözümleri sürekli gelişen siber saldırılara karşı etkin bir koruma sağlar.

Penetrasyon testi Eczacıbaşı Bilişim’in sunduğu güvenlik hizmetlerinden birisidir. Testte bir bilgisayar ağı, sistem veya uygulama üzerinde var olan zafiyetlerin tespiti ve kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmesi önlemek amaçlanır. Yapılan kontrollü ve yetkilendirilmiş saldırı simülasyonları ile birlikte verilerin gerçek saldırılara karşı ne kadar korunaklı olduğu ortaya çıkarılır. Penetrasyon testi, gerçek saldırı senaryolarını simüle ederek, savunmasız, potansiyel giriş noktalarını ve güvenlik açıklarını tespit eder. Bu testler, yetkilendirilmiş güvenlik uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve organizasyonların kendi sistemlerini yasadışı olarak saldıran kötü niyetli kişilerden önce güvenlik önlemlerini sınama olanağı verir.

Eczacıbaşı Bilişim Palo Alto Networks tarafından üretilen yeni nesil güvenlik duvarları ile müşterilerine siber saldırılardan ve güvenlik açıklarından korunma konusunda güçlü, yenilikçi ve etkili bir çözüm sunar. Palo Alto, güvenlik alanındaki liderliği, ürün portföyündeki genişlik ve derinlik sayesinde dünyanın dört bir yanında birçok büyük kurumsal müşteri tarafından tercih edilir. Tehditlerin analizini doğru ve gelişmiş istihbarat verileriyle etkin bir şekilde yaparak zararlı aktivitelerin kolaylıkla tespit edilmesi ve engellenmesini sağlar.

Fortinet tarafından üretilen FortiGate güvenlik duvarları Eczacıbaşı Bilişim tarafından müşterilerine sunulan bir diğer güvenlik çözümüdür. FortiGate güvenlik duvarları gelişmiş tehdit koruması, uygulama farkındalığı ve ağ trafiği kontrolü gibi özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bulut tabanlı güvenlik hizmeti olan FortiCloud ve güvenlik duvarı yönetim platformu FortiManager Fortinet‘in diğer popüler ürünlerindendir. Eczacıbaşı Bilişim tarafından sunulan bu teknolojiler, güvenli bir ortam oluşturarak işinizi verimli şekilde gerçekleştirmenizi de sağlar. Fortinet çözümleri ile veri güvenliği ve benzeri pek çok kritik konuda gerekli olan önlemleri alabilirsiniz.

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn