Ara

E-Haciz Sistemi: Modülleri ve Özellikleri

Eczacıbaşı Bilişim, kurumlara sunduğu çözümler pek çok alanda fark yaratır. Hem işlevsel özelliklere sahip olan hem de pek çok açıdan avantaj sağlayan kurumsal hizmetler, her alana uygun çözümler sunar. Kurumlar çeşitli alanlarda çözümlere ve desteğe ihtiyaç duyar. Bu konular arasında da ödeme ve tahsilat işlemleri yer alır. Vergi işlemleri özellikleri bankaların önem verdiği konular arasında yer alır. Vergi mükelleflerinin takibini yapmak için de çeşitli araçlara ihtiyaç duyulur. Bu noktada ise E-Haciz sistemi kurumların sıklıkla başvurduğu yazılımlar arasında yer alır. Söz konusu proje ile gerekli takipler kolay ve rahat bir şekilde yapılır. Vergi mükelleflerinin devlete olan borçlarının takibini yapan sistem, gerekli prosedürlerin uygulamasını sağlar. Elektronik haciz yazılımı, sunduğu kolaylık ile pek çok işlemi kısa sürede tamamlamaya yardımcı olur. Söz konusu yazılım ile ihtiyaç duyduğunuz tüm verilere hızlı ve kolay bir şekilde erişerek, gerekli prosedürlerin uygulanmasını sağlayabilirsiniz. 2008 yılının temmuz ayında başlayan proje, tamamlanarak kurumların hizmetine sunulur. Bu proje neticesinde vergi borçlarının takibi oldukça kolay bir hal almıştır. Proje öncesinde pek çok farklı işlem yapılması gerekirdi. Fakat projenin hayata geçmesinin ardından çeşitli belge işlemleri rafa kaldırılmıştır. Aynı zamanda takip işlemleri de proje tarafından yapılır hale gelmiştir.

 

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, vergi mükelleflerinin devlete olan borçlarının takibinin yapıldığı sisteme verilen isimdir. Pek çok farklı özelliği bünyesinde barındıran yazılım kurumsal alanda pek çok işlemin süresini düşürür. Eczacıbaşı E-Haciz sistemi ile E-Haciz konulacak ya da kaldırılacak hesaplara işlem yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF), T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı(GTB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gönderilen bildirimleri karşılayan ve bankalarda gerekli işlemlerin yapılması sonrası ilgili cevabı kuruma ulaştıran yazılımdır. Aynı zamanda uygulama, gerekli işlemleri elektronik imza ile yerine getirir. Proje kapsamında GİB, TMSF, GTB ve SGK belirli günlerde alacaklarının tahsili için bildirim gönderir. Bu listeler haftanın belirli günlerinde bankalara iletilir ve sürekli olarak güncellenir. Bankalar ise listelerde yer alan kişi ya kuruluşların arasından kendi müşterilerini kontrol eder. Ardından ise müşterisinin hesabındaki ilgili kuruma borçlu olunan parayı bloke eder. Bu şekilde de ilgili kurum için E-Haciz işlemi gerçekleşmiş olur.

GİB ve kurumlar arasındaki iletişimi hızlı ve kolay hale getiren yazılım, sunduğu faydalar ile kullanıcılarından tam not alır. Bankaların takip sürecini oldukça kolay hale getiren sistem, gecikmiş borçların tahsilatı noktasında da avantaj sağlar. Aynı zamanda haciz konan hesaptan haciz kaldırma işlemleri de bu uygulama üzerinden kolaylıkla gerçekleşir. Eczacıbaşı Kurumsal Çözümler tarafından sunulan faydalardan yararlanarak, pek çok işlemi hızlı ve kolay hale getirebilirsiniz.

 

E-Haciz Sistemi Modülleri Nelerdir?

E- Haciz uygulamasının altında pek çok farklı modül yer alır. Bu modüller işlemleri olduğundan daha kolay hale getirerek, bankalar ve GİB, GTB, TMSG ve SGK arasındaki iletişim sürecini hızlandırır. Söz konusu modüller;

 • GİB-GTB-TMSF-SGK E-Haciz Talep-Cevap Paketleri Takibi Modülü
 • Elektronik İmzalama Modülü
 • GİB-GTB-TMSF-SGK Test ve Ayar Modülü
 • Bankanın Kendi Sistemi ile Entegrasyon için Banka Köprüsü Modülü
 • HSM Desteği
 • NES İmzalı Token Desteği

Söz konusu modüller ile kurumlar gerekli tüm bilgilere rahatlıkla ulaşır. Bloke konulması gereken hesaplara güncel listeler üzerinden ulaşan bankalar, yapılması gereken haciz işlemlerini oldukça kısa sürede yerine getirir. Aynı zamanda tüm işlemlerin e-imza ile yapılması sürecin daha kolay bir hal almasını sağlar. E-Haciz sorgulama ile GİB-GTB-TMSF-SGK tarafından gönderilen verilere ulaşan bankalar, Başkanlığın müdahale istediği tüm hesaplara erişim sağlar. Özel ve kamu bankaları tarafından ihtiyaç duyulan sistem, sunduğu kolaylık ile zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

 

E-Haciz Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli özellikler ile donatılan yazılım kurumlara sağladığı faydalar neticesinde sıklıkla tercih edilir bir duruma gelmiştir. Bankalar tarafından kullanılan yazılım, bloke konulması gereken hesaplara kısa sürede erişim imkanı sunar. Bu sayede bankalar hem bloke konulacak hem de blokesi kaldırılacak hesaplara hızlı bir şekilde ulaşır. Bankaların yapılan işlemlerle ilgili olarak kurumlara cevabının hızlıca iletilmesini sağlanır. Vergi mükellefleri tarafından ödenmeyen tutarlar bu uygulama neticesinde tahsil edilir. Aynı zamanda elektronik imza sayesinde tüm işlemler yasal sorumluluklar dahilinde yerine getirilir. GİB, GTB, TMSF veya SGK üzerinden elde edilen veriler neticesinde yapılacak olan tüm işlemler elektronik imza üzerinden yapılır. Yasal sorumlulukların yerine getirildiği sistem, kullanıcıların her alanda her işlemden tasarruf etmesine katkı sağlar. Yazılımın özellikleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Vergi mükellefleri tarafından ödenmeyen vergiler, yazılım üzerinden bankalara iletilir.
 • Bankalar, GİB, GTB, TMSF veya SGK tarafından iletilen müşterilerinin hesabına vergi borcu tutarında bloke koyar.
 • E-Haciz koyma ya da kaldırma işlemleri sistem üzerinden yapılabilir.
 • İnternet vergi dairesi
 • İletişim sürecindeki tüm resmi imzalı olması gereken işlemler elektronik imza ile gerçekleşir.
 • Elektronik olarak gerçekleştirilen haciz işlemleri neticesinde maaş ya da bankada yer alan varlıklara el konulur. Vergi tahsilat işlemleri bu sayede kısa süre içerisinde yerine getirilir.

 

E-Haciz Sistemini Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

GİB, GTB, TMSF ve SGK interaktif olarak sunduğu hizmetler ile hem bankalara hem de vergi mükelleflerine kolaylık sağlar. İlgili kurum için giriş modülünü edinen bankalar, çeşitli borçlara hızlı bir şekilde ulaşım sağlar. Aynı zamanda GİB, GTB, TMSF ve SGK sorgulama işlemleri ile bankalar bloke konulması gereken hesaplara erişim sağlayabilir. Her açıdan kolaylık sunan yazılım, sunduğu pratik faydalar ile de beğeni alır. İlgili kurumlar ve bankalar arasında köprü görevi gören yazılım, kurumsal çözümler arasında yer alır. Söz konusu yazılımın yönetilmesi sürecinde desteğe ihtiyaç duyan bankalar, Eczacıbaşı Bilişim’in sunduğu faydalardan yararlanabilir. Her alanda kolaylık sunan kurumsal çözümler, bankacılık ve finans alanında sunduğu faydalar ile adından söz ettirir. Bankalar tarafından belirlenmesi uzun süren vergi haciz işlemleri, söz konusu uygulama ile minimum sürelere düşer. Bu sayede hem zamandan hem maliyetten hem de iş gücünden tasarruf edilir. Teknolojinin gelişmesi ile etkinlik gösteren interaktif yazılımlar, bu alanda da sıklıkla tercih edilir. Sunduğu fayda ve avantajlar ile adından sıklıkla söz ettiren E-Haciz modülleri ile sizler de pek çok işlemi minimum sürede tamamlayabilirsiniz.

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn