Ara

Bitsight ile Siber Risk Yönetimi: Kurumsal Güvenliğinizi Nasıl Artırırsınız?

Bitsight, güvenlik ve tehditleri hızlı bir şekilde tespit ederek kurumun siber saldırıya maruz kalma riskini azaltır. Çözüm, kurumların siber güvenlik performansını verimli bir şekilde izler. İzlenen veriler, tespit edilen bulgular değerlendirilerek doğru çözüme ulaşmanıza yardım eder. Böylelikle verilerin güvenliği koruma altına alınmış olur. Eczacıbaşı Bilişim tarafından sunulan çözüm, kurumların siber risklerini anlamasına, risk puanı ile diğer şirketler arasındaki yerini gözlemlemesine ve siber risklerin özellikle kuruluş üst yönetimlerine kolaylıkla raporlanmasını sağlar.

Siber saldırılara karşı yapılan değerlendirmeler, risk yönetiminin doğru şekilde yapılmasına yardım eder. Veri sızıntıları kurumların karşılaştığı en önemli siber sorunlardan biridir. Gerek doğrudan kurumdan sızan veriler gerekse çalışanların kurum e-mail, parolaları ile farklı sitelere kayıt olmaları ve onların saldırıya uğramasından ötürü sızan veriler yapılacak yeni saldırılar için saldırganlara kaynak oluşturur. Bitsight’ın siber risk değerlendirmesi için takip ettiği birçok parametreden biri de dark/deep web’e sızan kuruma ait verilerdir. Bu ortamlarda yayınlanan, satışa çıkarılan veriler Bitsight tarafından sürekli olarak takip edilir. Herhangi bir sızıntı tespit edilmesi durumda oluşturulan alarm ile kullanıcısını bilgilendirir. Böylelikle siber dünyanın önemli konularından biri olan veri sızıntısı istihbaratı için Bitsight ile çözüm oluşturabilirsiniz.

 

Bitsight’in Özellikleri ve Kurumsal Düzeyde Güvenlik

Kurumsal güvenlik, şirket imajını korumanız için önemlidir. Kurumsal olarak güvenliğin sağlanması, iş süreçlerin etkilenmden, sorunsuz bir şekilde işletimini sağlar. Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın verisini koruma altına alan çözüm, faydalı sonuçlara ulaşmanızı destekler.

Bitsight internete açık birçok kaynağını sürekli izleyip güvenlik risk skorunu objektif kriterlere dayandırarark oluşturur. Siber güvenlik saldırılara karşı olgunluğunuzu gösteren çözüm, eksik noktalar için doğru adımları atmanızı sağlar. Güvenlik açıklarını pasif olarak tespit eden bileşeni sayesinde riskleri ve oluşabilecek tehditleri anlık olarak görebilirsiniz. Bu tehditlere karşı almanız gereken önlemleri kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Çözüm tamamen bulut tabanlı olduğu için felaket senaryolarında sorunsuz bir şekilde çalışmasına devam eder.

Bitsight’ın siber güvenlikteki rolü oldukça büyüktür. İşletmelerin atak yüzeyini sürekli olarak izleyip raporlayan çözüm, alınması gereken önlemler hakkında da detaylar sunar. Gelişmiş raporlaması, dünya üzerindeki müşteri sayısının fazlalığı ve bilinirliği, siber sigorta süreçlerinde sigorta firmalarına kurumun siber olgunluğunu sunmak için bir argüman olarak da kullanılır. Siber risklerin hızlı şekilde tespitt edilmesi, tehditin büyümesini önler. Eczacıbaşı Bilişim tarafından sunulan Bitsight çözümü ile atak yüzeyinizi gözlemleyebilir, risk puanınızı hesaplayarak olası saldırılar karşışındaki durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 

Siber Risk Yönetimi ve Önemi

Siber risk yönetimi, işletmelerin siber güvenlik stratejilerini belirlemesine yardımcı olur. Yönetimin doğru planlamalarla yapılması, saldırılara karşı olumlu sonuçlar verir. Veri ve bilgilerin korunması oldukça önemlidir. İş sürekliliğinin sağlanması için risk yönetiminin doğru yapılmış olması ve belirlenen risklere karşı önlemlerin belirlenip hayata geçirilmiş olması gerekmektedir. Saldırıların başarılı olması durumunda iş sürekliliği sekteye uğrar. Bu durumlar, işletmenin büyük zarar görmesine neden olur, finansal kayıplar yaşanabilir. Risk yönetimini doğru bir şekilde yaparak iş sürekliliği sağlayabilir ve finansal kayıpları minimuma indirebilirsiniz.

Bitsight sayesinde risk değerlendirmelerini doğru biçimde yapmanız mümkün olur. Kurumun saldırıya açık noktalarını görerek gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bitsight’ın kesintisiz izlemesi ile değişen iş süreçleri, yeni devreye alınan sistemler, internet ortamına hatalı açılan servisler vb. durumların anlık tespiti sağlanır. Günümüz siber dünyasında en önemli risk faktörlerinden biri olan üçüncü parti firmalarla olan çalışma konusunda da Bitsight çözüm sağlar. Kurumunuzun çalıştığı 3rd parti firmalara ait risk skorlarını sürekli takip edebilir. Tespit edilen bulgularda gerekli aksiyonların alınması için iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle Bitsgiht tedarikçi riskinin de görünür kılınması ve minimuma indirilmesine olanak sağlar.

 

Bitsight ile Proaktif Siber Tehdit Yönetimi

Kurumsal siber risk stratejileri oluşturulurken, birçok farklı çözüm, kaynak, rapor kullanılabilir. Risk değerlendirmesi yapmanıza olanak tanıyan Bitsight strateji belirleme noktasında kapsama alınacak çözümlerden biridir. Siber riskler belirlendikten sonra alınacak aksiyonları, projeleri değerlendirmeniz mümkün olur. Stratejinizi kurarak güvenlik politikalarını oluşturabilirsiniz. Çalışanlarınıza eğitim vererek siber saldırılar için oluşturulan stratejileri öğretebilirsiniz. Farkındalık programları ile tehditlere karşı ne yapmaları gerektiğini bilen çalışanlar, etkili siber savunmanın önemli bir parçası haline gelir.

Proaktif risk yönetimi sayesinde yeni çıkan tehditlere, açıklıklara karşı hızlı aksiyon alabilirsiniz. Bitsight’ın yaptığı tespitler, sürekli izleme ve güncellemeler hızlı önlemler alınmasını kolaylaştırır. Sürekli güncellenen veriler ile gelebilecek saldırılara her zaman tetikte olunmasını sağlar. Siber saldırılara karşı yapılan planlar, çeşitli senaryolar ile test edilebilir. Risk yönetiminin doğru şekilde güncellenmesini sağlayan bu testler, kurumun siber saldırılardan görebileceği zararının en aza indirilmesine olanak tanır.

 

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn