Ara

Backup (Yedekleme) Nedir, Neden Önemlidir?

Backup (Yedekleme)

 

Yedekleme, bilgisayar sistemlerinin işlevsel kalmasını sağlayan ve çalışan yazılımların hata, hasar ve arıza durumunda geri dönülemez bir şekilde kaybolmasını önleyen sistemdir. Sistemlerin kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için dosyaları bir bütün halinde kopyalayan bu özellik ile zaman ve iş gücü kaybı önlenebilir. 

 

Yedekleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle birçok yazılım ve donanımın bir arada uyumlu olarak çalıştığı bir ortamda sağlıklı bir yedekleme gerçekleştirilebilir. Yedekleme süreci manuel ya da otomatik olarak ikiye ayrılarak gerçekleştirilir. Manuel olarak gerçekleşen süreçte öncelikle verilerinizin ne sıklıkla yedeklenmesi gerektiğini belirlemeniz, sonrasında bunu düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Manuel sistemde yedekleme donanım ve yazılımımızı seçmemiz gerekmektedir. Diğer taraftan otomatik yedekleme dediğimiz bulut yedeklemesi ile verilerinizin akışı kendiliğinden gerçekleşir ve güncel olarak tutulur.

 

Kimler Backup Alabilir?

Her kullanıcı ister fiziksel ister bulut üzerinden kendi dosya ve klasörleri için veri depolama ve yedekleme yapabilir. Sunucu üzerinde Read izni olan dosya ve klasörlerin yedeğini alabilir veya Write izni olan herhangi bir klasöre geri yükleme işlemini yapabilir. Onun dışında Administrators, Server Operatörleri, Backup Operatör gruplarına üye olan kullanıcılarda Backup ve Restore işlemini yapabilirler. Burada asıl önemli olan ise bu yedekleme işleminin ne kadar profesyonelce yapıldığıdır.

 

Backup Neden Önemlidir?

Sahip olduğunuz tüm dosyaları, uygulamaları ve ayarlarınızı kaybetmemek için kullanabileceğiniz yedekleme sistemi ile dosyalarınızın önceki sürümlerini görebilir, donanım hatalarından kaçınabilirsiniz. Öngöremediğimiz, olağanüstü gerçekleşen olaylarda dosya kaybı yaşamak doğaldır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken, düzenli olarak dosya bütünlüğünü sağlayabilmektir. Birçok farklı yedekleme sistemi bulunmakta olup bu sistemler sizin seçiminize göre koruma sağlamaktadır. İster özel kullanımda isterseniz de firma ve kurumlarda kayıpları önlemek adına yedekleme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Yazılımsal veya donanımsal gerçekleşen hatalarda uygulamalarınız ve belgelerinizi kurtarabilmek amacıyla yapılan bu işlemlerle verilerinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

Restore Etmek Ne Demek?

Restore etmek, kelime anlamı ile düzeltmek ve yapıyı eski haline getirmek demektir. Backup durumunda ise restore etmek, kaybettiğiniz verileri tekrar elde etmek anlamına gelmektedir. Hayatımızda birçok defa başımıza gelebilecek bir durum olan var olan bilgiyi kaybetme durumu ile baş başa kalabiliriz. Bu durumu tersine çevirmenin yollarından birisi de bilgilerinizi restore etmektir. Kaybolan verilerinizi tekrar elde etmek için yedeklemesini yaptığınız her bilgiyi restore edebilirsiniz. Bu durumla mücadele için yedekleme, güvenilir bir kurtarma önlemidir. Aktif bir şekilde gerçekleştirilen yedekleme ile verilerinizin kaybolmasını önleyebilir, problem yaşama olasılığını azaltabilirsiniz. 

 

Hangi Durumlarda Restore Yapmak Gerekir?

Yanlış yapılan işlemler ya da istenmeden kaybolan verilerinizi geri kurtarmak için restore yapmanız gerekebilir. Birçok farklı hataya dayalı olarak veriler kaybolabilir, bu verilerinizin tekrardan geri yüklenmesi için restore gerçekleştirmelisiniz. Yalnızca veri değil, sistemlerin çökmesi durumunda, sistem yedeklemesi ile tekrar eski haline getirebilirsiniz.

 

Sunucu Yedekleme(Backup) ve Restore

Kişisel bilgilerinizi, sisteminizi yedekleyebildiğiniz gibi sunucuların da yedeklemesi alınabilir ve restoresi yapılabilir. Özellikle büyük kurum ve kuruluşların en önemli bilgilerini barındırdığı bu sunucuların yedeklemesi çok büyük önem arz etmektedir. Yedeklemeden mahrum sunucular herhangi bir hata veya saldırı sonucunda tüm verilerini kaybedebilir anlamına gelmektedir. Bir kuruluş için bu durum kötü sonuçlara yol açabilir. Sunucularınızın yedeklerini fiziksel ya da bulut ortamında koruyabilir, dilediğiniz zaman yedeğini alıp geri yükleme noktaları oluşturabilirsiniz. Sunucu yedeklemelerinizden herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda restore işlemini gerçekleştirebilir, veri kaybı sorununuzu aşabilirsiniz.

 

Snapshot Nedir?

Kısa süreli çalışmalar veya değişiklikler öncesinde direkt olarak yedekleme almak yerine kullanılabilen snapshot sayesinde sisteminizi eski haline getirebilirsiniz. Snapshot sayesinde sisteminizin anlık bir görüntüsünü alabilir, işleminizi gerçekleştirdikten sonra sisteminizi geri almak istediğinizde tekrar dönüş yapabilirsiniz. Ancak bu çalışma metodunun kontrollü bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi halde yer kapladığı alanı doldurabilir, böylece veri almanızı önleyebilir. Ayrıca birden çok alınan snapshot durumunda zincirlerden birisi silinir veya bozulursa tüm sistemi kaybetme olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden işi profesyonelce yapmak en önemlisidir. Performans ya da veri kaybı sorunları yaşamamak adına snapshot işlemi kısa süreli çalışmalar için yapılmalıdır. Uzun süreli çalışmalarda, örneğin 1 veya 2 hafta, yedekleme işlemi daha doğrudur. Aksi halde sisteminizde sıkıntılar yaşanması mümkündür. Uzun süreli bekletme yapılmadan kullanılan snapshot’lar sistemde bir arıza teşkil etmemektedir.

 

Snapshot Kullanımı Önemli Midir?

Birçok sistemin kurtarıcısı olarak görülen bu yöntem ile şirketler veri kaybının önünü kesebilmektedir. Bir güncelleme yapılacak sistem her zaman sağlıklı bir şekilde ilerlemeyebilir. Sistemin tekrar başlatılması, sunucuların tekrar çalışır duruma gelmesi birçok şirket için kritik bir önem arz etmektedir. Herhangi bir sorun büyük kayıplara yol açabilir. Bu kayıpların önüne geçebilmek amacıyla snapshot sistemi kullanılabilir. Bu sistem sunucularınızı tekrar çalışır hale getirebilir ve herhangi bir veri kaybını önleyebilir.

 

Snapshot Sonrası Değişiklikler Kaybolur Mu?

Bu sistemin çalışma prensibi şu şekildedir: Sisteminizde bir sanal sürücü oluşturarak adeta belirli bir zamanda fotoğrafını çekmişçesine davranır. Daha sonra meydana gelen değişiklikleri bir başka dosyaya yazmaya devam eder. Bu yüzden fotoğrafı çekilen kısımdan itibaren veriler korunmuş olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şudur; snapshot sonrası verileri uzun zaman yazmaya devam ederseniz dosya haddinden fazla büyüyebilir. Bu durum maksimum disk boyutunu doldurabilir. Tamamen sizin avantajınıza olan bu sistem ile hem dosyalarınızı koruyabilir hem de yapmış olduğunuz güncel değişiklikleri tutabilirsiniz. Önerilen snapshot tutma süresi 24 saatle sınırlıdır, bu sınırın üzerine çıkıldığında performans ve depolama sorunları yaşanabilir. Snapshot birçok kuruluş için hayati fonksiyonların devam etmesini sağlayabilir, ancak günlük ya da haftalık bir yedekleme politikasına uyum sağlamaz.

İletişim Formu
Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn