Ara

Başarı Hikayesi: RPA – Beymen Group

Beymen Group olarak, Eczacıbaşı Bilişim işbirliği ile Temmuz ayında RPA uygulamasına başladık.  RPA uygulamasını tercih etmemizin pek çok nedeni var. İlki elbetteki 7×24 kesintisiz hizmet sunması ve çok daha hızlı, hatasız ve aralıksız çalışıyor olması dolayısıyla işgücü ve zaman tasarrufu sunması, ayrıca yapılan işlerin ve sonuçlar her zaman denetlenebilir olması en önemli nedenler.

Şu an için Beymen  ve Ay Marka Finans Departmanları’nda finansal mutabakat süreçlerinde RPA’yı yoğun şekilde kullanıyoruz. Bankalar ile Pos mutabakatlarımızın yapılması, E-arşiv faturalarının kontrolü gibi süreçlerinde RPA’dan yararlanıyoruz. Bugüne kadar 12 süreci, Eczacıbaşı Bilişim ile planladık ve bunların altı tanesini RPA ile uygulama aldık, diğer altı süreç için analiz ve geliştirme süreçlerimiz devam ediyor. RPA kullanarak, daha önce ayda 200 adam/saatlik çalışma ile yerine getirilen bu 12 süreç için bu iş gücü ve zaman tasarrufu kazanmış olduk. E-Ticaret ve Satış Departmanları’ndaki veri analizi ve raporlama süreçleri, Lojistik Departmanı’nda bazı mutabakat ve operasyonel süreçler ve IK Departmanı’ndaki operasyonel süreçler de iş listemizde yer alıyor.

RPA, Beymen Group olarak başladığımız dijital transformasyon vizyonumuzda teknolojik trendi yakalamak konusunda önemli bir adımı oluşturuyor. Rutin operasyonel işlemlerin RPA tarafından gerçekleştiriliyor olması, bu tip işlemlerde personelin sadece kontrol ve denetim fonksiyonda kalmaları, daha stratejik işlemlere odaklanmaları verim ve çalışan motivasyonu anlamında büyük fayda sunuyor. Çalışanlarımızın RPA’yı deneyimleyip memnun olması ve  RPA için yeni süreç önerileri sunması, kazandıkları yeni bakış açısı bizler için uygulamanın somut başarısını görme noktasında büyük önem taşıyor.

 

Reha Emekli

Teknoloji ve Dijital Transformasyon Genel Müdür Yardımcısı

Paylaş:

Facebook
Twitter
LinkedIn