System Center Configuration 2012 SP1 Software Update Automatic Deployment Rule

System Center Configuration Manager 2012 ile birlikte hayatımıza giren yeniliklerden bir taneside Software Update Automatic Deployment Rule dir. Bu özelliğimiz biz sistem yöneticilerini ciddi bir yükten kurtarmakta. Daha önceki sccm uygulamalarında software update dağıtımı yaparken izlediğimiz adımları gözümüzün önüne getirdiğimizde. Öncelikle dağıtımını yapacağımız güncelleştirmeleri için search folder oluşturup daha sonra bu güncelleştirmeler için paketler yapıp daha sonrada deployment paketlerini oluşturuyorduk. Sadece bu kadarla bitmiyordu microsoft tarafından yayınlanan ve dağıtımları yapılmamış güncelleştirmeleri bulup paketleri içerisine yeniden eklememiz gerekmekteydi . Buda şu demekti her ay rutin kontroller edilmeli çıkan updatelerin kontrolü sürekli yapılması gerekliydi.

SCCM 2012 ile birlikte bu yükün fazlalığının farkına varılmış ve Automatic Deployment Rule kavramını bizlere sunmuştur. Automatic rule ile bizler bir kere gerekli tanımlamaları yapıyoruz. Yani WSUS ile senkronize olma zamanını senkronizasyon sonrasında yeni gelen güncelleştirmeleri otomatik olarak paket içerisine dahil edip yine belirttiğimiz collection için dağıtımını gerçekleştirmesini sağlayabilmekte. Bununla birlikte bir kere konfigürasyonu gerçekleştirdikten sonra tekrar tekrar kontrol etmeye ve paketler oluşturmaya gerek kalmamakta.

Peki şimdi Automatic Deployment Rule oluşturmaya başlayalım.

Öncelikle Software Library – Software Update – Automatic Deployment Rules üzerinde sağ klik ve Create Automatic Deployment Rule seçimini yapıyoruz.

Gelen ekranımız isimlendirmemizi yapıyoruz. Template kısmına default kurulumla birlikte gelen templateleri kullanabilir ya da herhengi bir seçim yapmadan kendimiz spesifik değerleri tanımlayabiliriz.Ben burada default kurulumla gelen Definition Updates template kullanıyorum.Collection seçiminide gerçekleştiriyorum. Bir önceki makalemizde oluşturduğumuz collection yapısını kullanacağım.

Definition template seçimini yaptığımda Add to existing Software Update Group seçimini zaten kendisi yapmakta. Bu şu demek var olan bir paketimiz bulunmakta ve dağıtımı gerçekleştirilen bu pakete içerisine yeni gelen ya da bulduğun paketleri ekle demek. Eğer hiç böyle bir paketiniz yok ise Create a new software update seçimini yapabilirseniz. Bu adımlarımın hepsini tanımladıktan sonra Next ile ilerliyorum.

Dağıtım paketlerinde oluşacak başarılı yada hatalarla ilgili detay tanımını gerçekleştiriyorum ve next ile ilerliyorum.

Gelen ekranımızda bizler ilk olarak var olan pakete ekle seçimini yapmıştık.işte burada o pakete hangi kriterlerde bir search yapacağız ve bu kriterlere göre schedule olarak tanımladığımız zaman aralıklarında bu tanımlamalara göre paket içerisine güncelleştirme paketlerini ekleyecektir. Gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra next ile ilerliyorum.

Bu penceremizde ise oluşturduğumuz Automatic Deployment Rule ne zaman çalışacak bilgilerini tanımladığımız alanımız. Ben Run the rule on a schedule seçimini yapıyor ve Custom olarak zaman değerlerini tanımlamaya başlıyorum.

Custom zaman olarak ben her ayın ikinci Perşembe gününü seçiyorum ve saat olarak gece 01:00 olarak tanımladım.

Burada önemli olan parametre ayın ikini haftası. Çünkü Microsoft güncelleştirmeleri her ay ve her ayın ikinci Salı günü yayınlamaktadır. Bundan dolayı bu kuralında her ayın ikinci haftası ve Salı gününden sonra çalışmasını tanımladım.

Gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra bu adımıda sonlandırıyorum.

Gerekli zaman değerlerini tanımladıktan sonra next ile ilerliyorum.

Gelen penceremizde ise güncellemeleri bulduktan sonra bir saat sonra dağıtıma başlaması gerektiğini tanımladım. Bunun nedeni ise bulmuş olduğu yeni güncelleme paketlerini distribution pointlere kopyalarını göndermesi için gereken zaman opsiyonu için bu şekilde tanımladım. Sizler As soon possible diyerek en uygun anında gönderebilirsiniz.

Deadline olarak herhangi bir zaman tanımını gerçekleştirmedim. Bunun nedenide gören her client anında yüklemesini istediğim için bu seçimi gerçekleştirdim. Bir diğer nedende collection içerisine yeni atanmış bir sunucu ya da clientın o update paketlerini yüklemesini istediğim içindir.

Gerekli tanımları gerçekleştirdikten sonra ilerliyoruz.

Yine bir önceki makalemizden hatırlayacağınız üzere notification bilgilerini ve sunucu ya da clientların yükleme sonrasında restart işlemini engellemek için gerekli seçimleri gerçekleştirdik ve next ile ilerliyoruz.

Gelen ekran üzerinde alertler ile ilgili olarak herhangi bir seçim yapmıyorum ve ilerliyorum.

Collection içerisinde bulunan ve tanımladığımız güncelleştirme paketlerinin download etmesi gerektiğini belirtiyor ve ilerliyoruz.

Bu ekranımızda ise deployment package oluşturacakmıyız yoksa var olanımı kullanacağız. Bizler zaten dağıtımını gerçekleştirdiğimiz bir dağıtımımız vardı bundan dolayı yeni bir paket oluşturmak yerine var olanın içerisine dahil ediyoruz ve ilerliyoruz.

SCCM uygulamamız WSUS ile senkronize olduktan sonra ve bizim tanımladığımız kriterlere göre yeni bir güncelleştirme bulmuş ise bunu internetten indirmesi gerektiğini belirtiyor ve ilerliyoruz.

İhtiyacımız olan güncelleştirme paketleri için dil ya da dilleri seçiyor ve ilerliyoruz.

Yine bir özet ekranı herhangi bir problem görmüyor isek next ileilerleyebiliriz.

Ve artık sona geldik. Close seçimi ile kuralımızı oluşturmuş ve Automatic deployment rule artık belirlediğimiz kurallara göre çalışmaya başlayacaktır.

Yazan: Yenal TIRPANCI (Eczacıbaşı Bilişim)