SAP 2018 Yaklaşımı: Akıllı Şirketler

SAP’nin 25 Ekim 2018’de düzenleyeceği forum ile birlikte (artık SAP Forum değil SAP Now demektedir) geçmişte üzerine yoğunlaştığı “Digital Transformation” kavramı yerine “Intelligent Enterprise” kavramını dile getirmeye başlayacak.

Intelligent Enterprise’ı temel olarak aşağıdaki görselde aktarmaya çalışacak. Aşağıdaki diyagramda şunu anlatıyor; en altta veri yönetimi ve bulut platformu (Digital Platform), yukarıda iş uygulamaları (Intelligent Suite) ve ortada ise akıllı teknolojiler AI, ML, IoT ve Advanced Analytics yer almaktadır. Özetle bulut üzerinde tüm uygulamalarınızı akıllı teknolojilerle destekleyerek yeni bir ortam sunmaya çalışıyor. Yapay zeka, makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT), büyük veri, ileri analitik ve blockchain gibi teknolojiler daha yaygın ve kullanılır hale geldi, şirketler ya adapte olmalı ya da geride kalmanın riskini almalı demektedir.

Biraz geçmişe gidersek, 2017 yılında SAP Leonardo ile aşağıda görüldüğü gibi ticari/operasyonel işlemleri akıllı içgörüler ile birleştirdiği, dijital dönüşüm süreçlerini destekleyen bir gelişim platformu sunduğunu anlatmıştı (anlatmaya çalışmıştı). Makine öğrenimi ile dijital iş planını, blockchain ile lojistik işlemlerini, büyük veri ile inovasyonu, IoT ile üretimi ve analitik ile operasyonu eş zamanlı destekleyeceği bir platformdan bahsediyordu. 2018 ‘de ise bu anlattıklarını daha belirgin bir yapıda ve özellikle bulutun önemini ön plana çıkararak sunmaya çalışmaktadır.

Sonuç olarak “Digital Transformation” geride kaldı artık “Intelligent Enterprise” var diyor. 25 Ekim’de gerçekleşecek SAP Now etkinliğinde çokça duyacaksınız. Şirketleri bulut platformuna taşımaya çalıştığı için tüm önemli geliştirmeleri öncelikle bulut üzerinde sunacaklar. Görünen o ki belki 10 sene sonra bulut üzerinde daha sade ve dünyadaki best practice ‘lere uygun yapıda süreçlerle ilerleyen çok fazla şirket olacak. S/4 ‘un ismine de yerleştirdiği gibi sadeleşerek gereksiz ve fazla yüklerden kurtulmayı önermektedir. Bu nedenle bulut ile ilgili yapılan çoğu açıklamalarda öncelikle organizasyonların bakış açılarını değiştirmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

SAP’nin 2017 ‘den 2018 ‘e yaklaşımında nelerin değiştiğini ve yeni nesil iş modelleri için önerdiği yönü kısaca aktarmak istedim.

SAP NOW’da görüşmek üzere.

Yazan: Mehmet KURTARAN (Eczacıbaşı Bilişim)