Neden SAP Hana’ya Geçmeliyim?

Son zamanlarda birçok SAP müşterisinin aklında hep aynı soru var ‘SAP Hana’ya geçmeli miyim?’ . Bu soruyu cevaplamadan önce ‘SAP Hana nedir?’ önce ona bakalım.

SAP ilk kurulduğu 1979 yılından bugüne database mimarisi olarak RDMS(Relational Database Management System) yapısında ve büyük veriler üzerinde çalışmasına imkan verecek şekilde optimize edilerek gelindi. Günümüzün en büyük gerekliliği performansken, büyük veriyi hızlı bir şekilde işlemek ve anlamak iş dünyasının gerekliliği haline gelmişken kullanılan alt yapı ile bunu yapmak çok zor hatta imkansızdı. SAP 2011 yılına ucuzlayan donanım ve bellek teknolojilerini kullanarak ‘bellek içi teknolojisini’(In-Memory Technology) yarattı ve böylelikle HANA(Relational Database Management System) ortaya çıktı. Bellek içi teknolojisi veriyi disklerde tutmak yerine veriyi ana bellekte depolamaktadır. Optimizasyon algoritmaları daha basit ve CPU kullanımı daha düşük olduğu için eski veri tabanlarına göre 10, bazı durumlarda milyon kat daha hızlıdır.

2013 yılında HANA database ERP sistemine destek vermeye başladı yalnız tüm yapı yükü databaseden almak üzere kurulduğu için HANA’nın getirmiş olduğu yenilikler kullanıcı performansına yansımıyordu. 2015 yılında teknik olarak R3’ten sonraki versiyon olan S/4 HANA duyuruldu. Bu sistem bellek içi database mimarisini kullanarak daha az alan kaplıyor ve bu sayede daha hızlı bir yapıya kavuşmuş oluyor. Ayrıca HANA Live ile gerçek zamanlı raporlama yapma imkanı sağladı.

Şimdi yukardaki sorunun cevabına gelirsek ‘kesinlikle evet’.

Peki neden?

Çünkü SAP tüm yatırımını bu platforma yapıyor ve 2025’den sonra sadece HANA platformunda çalışacak. Bu nedenle iş hayatı için geliştirdiği tüm büyüleyici yenilikleri sadece bu platform üzerinde sunuyor. Bunlardan bazıları :

 • Smart/Simple Finance
 • Business Warehouse 7.4 ile Simple Logistics
 • Fiori

SAP’nin bu yenilikler ile bize sunduğu faydaları özetleyecek olursak,

 • Daha erken dönem kapanışı yapmanızı sağlıyor.
 • Daha iyi tahminleme yapmanıza olanak sunuyor.
 • Organizasyonel değişiklikler veya sonuçlar için simülasyon yapmanızı sağlıyor.
 • İstediğiniz anda gerçek zamanlı satış ve maliyet analizi sunuyor.
 • Gerçek-zamanlı uygulamalarla, önemli rekabet avantajı elde edilmesini sağlıyor.
 • Sistem içindeki organizasyonel yapıları simüle etmek için esneklik sağlıyor.
 • Müşteri bakan uygulamalarda daha iyi hizmet düzeyi elde etmenizi sağlıyor.
 • Yeni iş değerleri yaratan yeni çözümlere ufuk açıyor.
 • İnovasyon için sağlam bir çerçeve sunuyor.

Sonuç olarak günümüzde başarılı olmak için büyük veriyi ışık hızında işlemek ve onlarla doğru tahminler yapmak gerekiyor. Ayrıca günümüz kullanıcıları güncel hayatta olduğu gibi iş hayatında da basit ve hızlı uygulamalar istiyor. İşte bu noktada SAP HANA ile sizin tüm bu ihtiyaçlarınızı karşılıyor ve sizin dijital dönüşümünüze çok büyük bir katkı sunuyor. Bu nedenle insanların artık  “SAP HANA’ya geçmeli miyim?” yerine “Nasıl geçmeliyim?” sorusunu düşünmesi gerekiyor.