MicroStrategy: LoadServerDef Failed Hatasının Çözümü

Merhaba,

Bugün sizlere çok nadir de olsa karşılaşabileceğimiz LoadServerDef failed hatasının nedeni ve çözümü hakkında bilgilendireceğim. Bu hatayı MicroStrategy Intelligence Service’i başlatırken alıyoruz.

Aslında bu çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle hatayı anlamak için mstr log dosyalarına bakmak yeterlidir.

MicroStrategy’nin log dosyalarına aşağıdaki yol izlenerek ulaşılabilir.

C:\Program Files (x86)\Common Files\MicroStrategy\Log
Burada bir çok farklı işleri izleyen log dosyaları tutulur. Yukarıdaki problemin kaynağını tespit etmek için DSSErrors.log dosyasındaki detaylara bakmamız gerekecektir.

# MicroStrategy Log version 2.0
2017-01-31 15:19:18.250+03:00 [HOST:LOCALMSTRPRD][PID:1964][THR:6700][Database Classes][Error] Connect failed.
Error type: Odbc error. Odbc operation attempted: SQLDriverConnect. [08001:17: on SQLHANDLE] [Microsoft][ODBC SQL Server Driver][Shared Memory]SQL Server does not exist or access denied. [01000:2: on SQLHANDLE] [Microsoft][ODBC SQL Server Driver][Shared Memory]ConnectionOpen (Connect()). [IM006:0: on SQLHANDLE] [Microsoft][ODBC Driver Manager] Driver’s SQLSetConnectAttr failed Connection String: DSN=MSTR;UID=sa;.

Hata log’undan da gördüğümüz kadarıyla Intelligence Server’ın baktığı ODBC tanımlarındaki MSTR DSN’i ya yanlış hostname’e bakıyor ya da ilgili hostname’in sql server parolası değişmiş. Eğer network çökmediyse bu iki olasılık ilk bakışta göze çarpıyor.

Haliyle Intelligence Server metadata’dan gerekli başlangıç parametre ve tanımları alamayınca servisi başlatamıyor.

Kısacası bu ve bunun gibi sorunların nedenlerini DSSErrors.log dosyasına bakarak kolayca tespit edebiliriz.

Yazan: Onur YURTSEVER (Eczacıbaşı Bilişim)