MicroStrategy: java.io.StringWriter, java.lang.OutOfMemoryError Hataları ve Çözümü

Merhaba,

Yine raporların yoğun olarak kullanıldığı MicroStrategy sunucularında karşılaşılan bir hatayı ve nasıl çözüleceğini anlatacağım.

MicroStrategy raporlarınızı eğer IIS ile publish ediyorsanız, IIS Intelligence Server ile etkileşimde bulunurken Java Virtual Machine kullanır.

Zamanla yoğun kullanılan sistemlerde Java Virtual Machine’nin kullandığı heap size’i dolar ve IIS’ten aşağıdaki gibi hata mesajları döner.

  • NewObject failed for java.io.StringWriter
  • java.lang.OutOfMemoryError: Java heap space

Bu hataları geçici olarak anlık bertaraf etmek için IIS’i restart etmek gerekir.

IIS aşağıdaki komutla basitçe restart edilebilir.

Peki bu hatalarının önüne geçmek için kalıcı olarak nasıl bir çözüm uygulayabiliriz?

Bunun için MicroStrategy sunucunuzun kurulu olduğu Windows Server işletim sisteminde regedit çalışma defterinde küçük bir revize yapmanız gerekir.

Normalde standart olarak HeapMaxSize 512 MB olarak gelir. Siz sistem kaynaklarınıza göre istediğiniz değerde güncelleyebilirsiniz. Ben örnek olması açısından değeri 2048 MB olarak veriyorum.

32-Bit İşletim Sistemleri için Regedit Yolu:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\MicroStrategy\JNI Bridge\Configuration\JVM Options\HeapMaxSize yoluna gidilir ve HeapMaxSize 2048 MB olarak değiştirilir.

64-Bit İşletim Sistemleri için Regedit Yolu:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\MicroStrategy\JNI Bridge 64\Configuration\JVM Options\HeapMaxSize yoluna gidilir ve HeapMaxSize 2048 MB olarak değiştirilir.

Ardından IIS restart edilerek sistem erişime açılır.

Yazan: Onur YURTSEVER (Eczacıbaşı Bilişim)