Li-Fi Teknolojisi

Nikola Tesla’nın 1897 yılında patentini alarak baslattıgı ve 1899 yılında ilk basarılı deneyini yapmasıyla ortaya cıkan akım “Kablosuz Elektrik İletimi”.

Dr. Tesla, 1899 yılında 50Km uzaklıkda bulunan 200 adet, 10Kw akkor ampulü kablosuz olarak yakmayı basarmıstı. Bu deney zaman içerisinde tekrarlanmaya çalışılsa da malesef ki mümkün olmadı. Zaman içerisinde parallel deneyler ve ilerleyen Teknoloji bizi yeni filizlenen, özünde aynı fakat teoride farklı bir teknolojiye götürüyor, Bunun adı ise Li-Fi.

Enerjiyi farklı bir enerjiye dönüştürebiliyoruz, örnegin hareket enerjisiyle elektrik üretmek gibi peki elektriği ışığa yada ışınıma dönüştürebilir miyiz yada veriyi ışınım ile aktarabilir miyiz?

Teoride elektrik kablo haricinde iki yöntem ile aktarılır;

– İndüksiyon; bu metot elektrostatik indüksiyon ve elektrodinamik indüksiyon olarak ikiye ayrılır.
– Işınım; lazer ile iletim ve mikrodalga yöntemi olarak ikiye ayrılır.

Peki Wi-Fi neydi ki Lİ-Wi ne olsun ?

Bir elektromanyetik alan içersinde ki cihazların data aktarımı için kullandıkları osi modelinde layer iki de yer alan bir teknolojidir.

Prensible Li-Fi teknolojisi size bunu ampullerin içine yerlestirilen bir çip ile ışıga dönüştürme gücü veriyor.

Li-Fi teknolojisi temelde Işınım yöntemini referans almıstır. Evlerimizi, ofislerimizi aydınlatmak için kullandıgımız ampulleri kullanarak veriyi ışık ile aktarmak temel amac oluyor, bu amaca hitaben Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından 2011’de icat edilen Li-Fi, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor. Laboratuar ortamında saniyede 224 GB hıza ulaşılabilmis. Empati kurabilmeniz için saniyede 18 DVD film demek.

2013 yılında Şanghay Fudan Üniversitesi’nden Profesör Chi Nan bu teknolojinin daha emekleme seviyesinde oldugunu fakat 1W ampul ile saniyede 150Mbit hız ile 4 bilgisayarın baglanabilecegini söylüyor ve ekliyor daha yolun başındayız.

2013 yılında üzerinde çalışan firma sayısı 2 ile sınırlıyken 2015 yılında denemeler yapan firma sayısı hatırı sayılır bir sekilde attıgına göre belki de yakında evlerimizde her ampul yanacaktır. Sönmeyen bir aydınlık, peki nasıl uyuyacagız J

Birazda temel farklardan bahsedelim;

Wifi ile aktarımda sinyaller duvarların ötesine geçerken Li-Fi ile bu mümkün görünmüyor. Zira ışıklar söner yada kesilirse sahne biter. Bunu bir iyi bir kötü yanı var iyi yanı her ampul aydınlattgı alana data transferi yapabilir, komşularımız için kötü haber! artık bedava internet yok . J Data transfer hızımız wifi’a oranla ortalama 100 kat daha hızlı bir hale gelmiş olması gayet iyi bir artı fakat, tam film indiriken şakacı bir arkadasımız ısıkları kapatrısa film sona erdi demektir.

Özetle ışık iletimi ile çalışmasından dolayı, alıcı ve verici arasına ışıgı kesen bir obje girdiğinde butun iletim kesiliyor. Bu şekilde ilerlersek gelecegimizin resmi altta ki olabilir mi?