Kurumsal İçerik Yönetim Sistemleri

Bilişim teknolojileri geliştikçe dijital verilerimiz de katlanarak artmaya devam ediyor. Bu dijital verileri bir süre sonra saklamak ve idare etmek özellikle kuruluşlar için başlı başına bir problemdir. İçerikleri saklamak, belirli izinler doğrultusunda erişim sağlamak ve bu verileri güzel bir arayüz ile birlikte kullanıcılara sunmak gerekir. Ofis dokümanları, proje dosyaları, resimler, videolar ve daha birçok içeriğin tek bir platform içerisinde intizamlı bir şekilde saklanması, versiyonlanması ve onay süreçlerine sokulması gerekmektedir. Kabaca bu şekilde tarif edebiliriz. Çünkü bu sistemler oldukça kompleks bir yapıya sahiptirler ve yapabilecekleri her şeyi saymak oldukça uzun sürer. İşte tüm bu yönetim işlemlerini kapsayan kurumsal amaçlı sistemlere Kurumsal İçerik Yönetim Sistemleri (Enterprise Content Management) diyoruz.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda bilişim firmaları kullanıcıların kullanımına sunmak üzere birçok ürün geliştirdiler. Dünyadaki en popüler ECM firmaları için Gartner’ın 2015 son çeyreğinde yayınladığı Magic Quadrant grafiğini aşağıda görebilirsiniz.

Gartner’ın listedeki firmalar için güçlü ve zayıf yönlerini ele aldığı raporuna buradan erişebilirsiniz.

Son zamanlarda bulut bilişimin büyümesi ile birlikte tüm bu çözümlerin de yavaş yavaş buluta kaydığını görüyoruz. On-Premise çözümlerinde artık bazı özellikleri ve yenilikleri desteklemeyip, bulutu daha cazip hale getirmeye çalışıyorlar. İçeriklerini güvenlik nedeniyle kendi sunucularında barındırmak isteyen firmaları düşündüren bir durum oluşmakla birlikte hala on-premise çözüm üretenler de bulunuyor. Microsoft SharePoint bunlardan bir tanesi. Şimdilik hem bulut çözümü olan Ofis 365’i geliştirmeye devam ediyor hem de SharePoint 2016 on-premise sürümünü yayımlamak üzere. Bu trend, sektörü nasıl bir geleceğe götürecek birlikte göreceğiz.