Bilgisayar Yönetimi İçin İşletim Sistemi Özellikleri

işletim sistemi nedir

İşletim Sistemi

Akıllı teknolojik cihazlar arasında bulunan bilgisayarların donanımında yer alan birimleri yöneten yazılımlar işletim sistemi olarak bilinir. İşletim sistemleri farklı teknik özellikleriyle çeşitli gruplara ayrılır. Cihaza ait donanım kaynaklarının uygun şekilde yönetilmesi için işletim sistemi tarafından karşılanan görevlerin yerine getirilmesi son derece önemlidir. Bilgisayarların yanı sıra kişisel tablet, cep telefonu ve diğer akıllı cihazların denetim ve yönetiminde bu sistemler yer alır. Cihazların performanslarını olduğu gibi gösterebilmesi için çalışır bir sistemin varlığına ihtiyaç duyulur. İstenilen özellikler belirlenerek bunları karşılayan niteliklere sahip işletim sisteminin tercih edilmesi son derece önemlidir. İhtiyaca uygun özellikleri sağlayan sistemin kurulumu ve diğer servisler için Eczacıbaşı işletim sistemi hizmetleri sayfasına göz atabilirsiniz.

İşletim Sistemi Nedir ?

İşletim sistemi nedir sorusunun cevabı, tüm yazılım ve birimlerin uygun şekilde yönetimini sağlayan işlevsel özelliklere sahip sistemlerdir olarak verilebilir. İşletim sisteminin düzgün çalışması rahat bir bilgisayar kullanımı sağlar. Cihazların üretimi sonrası yüklenmesi gereken bu yazılım geniş bir işlev çeşitliliğine sahiptir. Donanımları belirli amaçlar doğrultusunda programlayan bu yazılım, cihaz içerisinde yer alan uygulamaları hızlı şekilde çalıştırmayı destekler. Programları belirli kurallar dahilinde çalıştırma özelliğine sahip olan bu yazılım bilgisayar ve kullanıcı arasındaki iletişimi kurar. Bilgisayar dilindeki komutlarla kurulan bu iletişim oldukça güvenlidir. Cihazın güç düğmesine basıldığında hemen devreye giren sistemler kullanıma hazır haldedir. Farklı amaçlar doğrultusunda işlev gösteren değişik türlerde yazılımlar mevcuttur. Gerçek zamanlı, tek kullanıcılı, çok kullanıcılı, çoklu görev sağlayan, tekli göreve sahip birçok model bulunur. Bununla birlikte ağ işletim sistemi gibi belirli bir sunucu üzerinden çalışma gösteren ve çeşitli ağ işlevlerinin yönetilmesini sağlayan türler de mevcuttur. Ağ sistemlerinde verilerin düzgün şekilde yönetilmesi güvenli kullanım açısından son derece önemlidir. Sunucu işletim sistemi ve ağ güvenliği doğru çalışan bir yazılım sayesinde istenilen şekilde yönetilebilir. Bu yazılımlar bilgisayarlar arası paylaşım, bilgisayar ve çeşitli dış donanımlar arası veritabanı paylaşımı gibi ağ üzerinden ilerleyen bağlantılar için özel olarak tasarlanır. Ağın bağlı olduğu sunucu kaynaklarının izlenmesi, izlenecek eşik değerlerinin doğru limitlerde belirlenmesi, belirlenen eşik limitlerinin aşılması gibi durumlarda müşteri bilgilendirmelerinin yapılması gibi hizmetler için Eczacıbaşı Bilişim tarafından sunulan servislerden faydalanabilirsiniz.

 

İşletim Sistemleri Nelerdir ?

Elektronik cihazın açılışı sırasında hafızaya yüklenen ve bu sayede diğer yazılımların çalışmasını sağlayan işletim sistemleri farklı amaçlar doğrultusunda geliştirilen birçok farklı çeşitten meydana gelir. Uygulama yazılımları bu sistemler tarafından yürütülür. Kod yapısına göre ikiye ayrılan yazılımlar kapalı kaynak kodlu ve açık kaynak kodlu sistemlerden meydana gelir. Sahip olduğu yapıya müdahale edilemeyen kapalı kaynak kodlu sistemler arasında yer alan Windows işletim sistemi, kişisel bilgisayarlar için sıklıkla tercih edilen bir yazılım olarak karşınıza çıkar. IBM firması tarafından geliştirilen bu model son derece yaygındır. Farklı mimari tabanlara sahip cihazlar için özel olarak geliştirilen farklı Windows yazılım çeşitleri bulunur. 16 bit tabanlı ve 32 bit tabanlı cihazlarda bu özellikleri destekleyen işletim sisteminin kullanılması son derece önemlidir. Ayrıca CE ve NT mimari tabanına sahip bilgisayarlar farklı sistemleri destekler. Ön plana çıkan modeller arasında hibrit işletim sistemleri yer alır.  Bunun yanı sıra Apple marka cihazların kullandığı Mac Os X işletim sistemi kapalı kaynak kodlu yazılımlar arasında yer alır. Özellikle grafik ve animasyon çalışmaları üzerine yoğunlaşan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bu model etkileyici özelliklere sahiptir. Os X sisteminin çeşitli cihazlarda yüklü olarak gelen farklı sürümleri bulunur. Güncel olarak kullanılan sürümler verimli sonuçlar elde edilmesi açısından son derece önemlidir. Mac Os X 10.0, Mac Os X 10.2, Mac Os X 10.3 şeklinde ilerleyen sürümlerden sonuncusu Mac Os X 13.0 olarak bilinir. Farklı tasarıma sahip kapalı kaynak kodlu sistemlerin yama güncellemeleri için Eczacıbaşı Bilişim hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

 

İşletim Sistemi Görevleri Nelerdir ?

İşletim sistemi görevleri geliştirilme amacı doğrultusunda farklılık gösterir. Çeşitli çalışma sistemlerine sahiptir modeller arasında yer alan açık kaynak kodlu seçenekler gelişime açık yazılımlar sunar. Farklı özellikler sunan akıllı cihazlarda sıklıkla kullanılan açık kaynak kodlu modeller linux sistemler olarak adlandırılır. Ubuntu bunlardan biri olarak bilinir. Ubuntu nedir sorusuna cevap olarak geliştirilmeye açık, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak cevap verilebilir. Ubuntu işletim sistemi linux tabanlı akıllı telefonlara ve bilgisayarlara uygun olarak geliştirilen bir yazılımdır. Linux tabanlı yazılımlar arasında suse işletim sistemi de yer alır. Kişisel bilgisayarlar ile uyum sağlayan bu model beğeni toplar. Özgür kullanım sağlayan model sıklıkla tercih edilir. Yazılım çeşitleri arasında yer alan unix işletim sistemi çok işlemcili ve tek işlemcili birçok akıllı cihazda çalışma gösterir. Unix nedir diye sorulduğunda kararlı yapıya sahip yazılım çeşitleri akla gelir. Çok görevli yapısı bu yazılımın tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Unix özellikle akademik çalışmalar için tercih edilen cihazlarda üstün performans sergiler. Güçlü ve çok görevli çalışma prensibi hızlı uygulamalar gerçekleştirilmesi üzerine etkilidir. Komutları kendiliğinden okuyup programları çalıştıran bir işleyişe sahip olan bu modeller uzun süreli kullanım için son derece idealdir. Farklı kullanıcılar tarafından ihtiyaç duyulan kaynakların aynı sistemde çalışması bu modelin öne çıkan özellikleri arasındadır. Verilere kolay erişim sağlayan ve iyi şekilde yönetilmesine fırsat veren sistem son derece gelişmiş özelliklere sahiptir. Modelin tasarımında üst düzey bir bilgisayar dili kullanılır. Bu sistemlerde meydana gelen periyodik problemlerin hızlı ve kalıcı çözümü için Eczacıbaşı Bilişim oldukça güvenilir hizmetler sunar. Siz de bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

 

İşletim Sistemi Kurulumu Nasıl Gerçekleşir?

İşletim sistemi kurulumu ve değişim gibi uygulamalar teknik bilgi gerektiren konulardır. Konusunda uzman kişiler tarafından yürütülen bu süreçler donanımların sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Kurulum öncesi çeşitli basamakların uygulanması ve bazı gereklliklerin yerine getirilmesi gerekir. İlk basamak olarak hangi özelliklere sahip yazılıma ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir. Sahip olunan donanımın çalıştırabileceği bir sistemin seçilmesi gerekir. Özellikle çok sayıda cihazdan meydana gelen işletmelerde kurulum büyük önem taşır. Seçilen yazılım firması ile işletme arasında kısaca Sla olarak bilinen bir anlaşmanın yapılması güvenlik açısından gereklidir. Bu anlaşma ile veri merkezi sunduğu hizmetin kalitesini ortaya koyar. Sla nedir sorusunda cevap olarak kısaca Hizmet Seviyesi Anlaşması cevabı verilebilir. İşletmenin hangi hizmetlerden faydalandığını gösteren bu anlaşma kaliteli kullanım sağlar. İstenilen hizmetler doğrultusunda belli bir Sla süresi seçilir. Bu süre bitiminde yeniden anlaşma sağlanabilir. Eczacıbaşı Bilişim ile işletmeniz ve kişisel kullanımlarınız için güvenli bir yazılım belirlemeniz mümkündür. Uzman kişiler tarafından verilen servis hizmetleri müşteri memnuniyeti sağlar. Siz de özel uygulamalar, antivirüs ajanlarının kurulumu, müşteri domainlerine sunucu dahil edilmesi ve ve servis izleme gibi hizmetlerden hızlı şekilde faydalanabilirsiniz.